TATRY - SZLAKI ŁATWE

TATRY - SZLAKI ŁATWE

Morskie Oko -> 1395m n.p.m. (szlak czerwony z Palenicy Białczańskiej - 2h 20min)
Szlak prowadzi cały czas drogą asfaltową, z kilkoma skrótami przez las. Od Polany Włosienica wędrówce towarzyszą widoki na Mnicha oraz Mięguszowieckie Szczyty. Na końcu szlaku znajduje się schronisko. Jezioro warto obejść dookoła, co zajmuje około 1h. Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach, uznawane również za najpiękniejsze.

Dolina Kościeliska -> 1100m n.p.m. (szlak zielony z Kir na Halę Ornak - 1h 40min)
Szlak na całej swojej długości prowadzi szeroką drogą po równym terenie. Idziemy wzdłuż potoku, w otoczeniu Tatr Zachodnich. Na końcu doliny znajduje się Hala Ornak i usytuowane tam schronisko. Szlak ma charakter spacerowy.

Dolina Chochołowska -> 1148m n.p.m. (szlak zielony z Siwej Polany do Polany Chochołowskiej - 2h)
Szlak prowadzi szeroką drogą wzdłuż Potoku Chochołowskiego. Na końcu doliny znajduje się polana ze schroniskiem. Miejsce szczególnie warte polecenia w okresie kwitnienia krokusów, kiedy to tworzą się fioletowe dywany. Charakterystyczne dla tej doliny są bacówki, kapliczka oraz wspaniałe otoczenie Tatr Zachodnich. Jest to jedyny szlak dostępny dla ruchu rowerowego.

Dolina Strążyska -> 1042m n.p.m. (szlak czerwony do Polany Strążyskiej - 40min)
Szlak prowadzi szeroką ścieżką spacerową wzdłuż doliny. Po 40 minutach docieramy na polanę, która oferuje nam widok na północne ściany Giewontu. Można przedłużyć wycieczkę o wodospad Siklawica (15 min).

Rusinowa Polana -> 1210m n.p.m. (szlak zielony z Wierchu Poroniec lub niebieski z Zazadniej - 1h 20min)
Oba szlaki nie są wymagające. Niebieski prowadzi przez las, natomiast zielony oferuje od samego początku widoki na Tatry Wysokie i Bielskie. Na Rusinowej Polanie prowadzony jest regularny wypas owiec, przez co możemy zakupić w bacówce świeże oscypki. Na miejscu usytuowane są drewniany stoły i ławki, gdzie można odpoczywać i równocześnie napajać oczy widokami. Szlak niebieski prowadzi obok drewnianego sanktuarium na Wiktorówkach, które polecam odwiedzić, nawet jeśli nie mamy po drodze (10 minut od Rusinowej Polany).

Polana Kalatówki -> 1198m n.p.m. (szlak niebieski z Kuźnic - 35min)
Szlak prowadzi brukowaną, niewymagającą drogą w otoczeniu lasu. Na polanie znajduje się hotel górski, ale na zewnątrz również miejsca do odpoczynku nie brakuje. Kalatówki oferują widok na Kasprowy Wierch oraz całą trasę kolei linowej. Warto odwiedzić szczególnie w okresie kwitnienia krokusów, kiedy polanę pokrywa fioletowy dywan.

Smreczyński Staw -> 1148m n.p.m. (szlak czarny z Hali Ornak - 30min)
Szlak prowadzi przez las z kilkoma nieznacznymi podejściami. Staw w otoczeniu świerków oferuje widok na grzbiet Tatr Zachodnich. Miejsce jest urokliwe i niezatłoczone. 


Popradské Pleso -> 1494m n.p.m. (szlak niebieski z miejscowości Popradské Pleso - 1h)
Nad jezioro prowadzi niewymagająca droga asfaltowa, porównywalna do tej nad Morskie Oko. Na miejscu usytuowane jest schronisko z widokiem na Tatry Wysokie. Polecam spacer wokół stawu, skąd roztacza się piękna panorama. Warto odwiedzić również nieopodal leżący Symboliczny Cmentarz Ofiar Gór.

Popradské Pleso -> 1494m n.p.m. (szlak czerwony lub zielony z miejscowości Štrbské Pleso - 1h 5min)
Szlak łączący dwa popularne jeziora słowackie. Oba warianty początkowo prowadzą wygodną ścieżką przez las. W dalszym etapie czerwony jest bardziej odsłonięty, natomiast zielony prowadzi wzdłuż Potoku Mięguszowieckiego. Doskonała propozycja niewymagającej trasy z przepięknymi widokami.

Symboliczny Cmentarz Pod Osterwą (szlak niebieski+żółty z miejscowości Popradské Pleso - 1h 5min)
Miejsce obowiązkowe do zobaczenia przez wszystkich miłośników gór. Do cmentarza dojdziemy popularną asfaltówką, przy czym na Popradzkiej Polanie skręcamy w prawo szlakiem żółtym. Po chwili docieramy na miejsce, które zaskakuje zarówno wielkością jak i klimatem.

Jamské Pleso -> 1448m n.p.m. (szlak czerwony ze Štrbské Pleso - 1h)
Małe jezioro dosłownie schowane w lesie z dala od zgiełku. Można do niego dotrzeć ze Szczyrbskiego Plesa szeroką ścieżką przez las. Spacer jest niewymagający i przyjemny.


Štrbské Pleso -> 1347m n.p.m. (położone nieopodal parkingu w miejscowości Štrbské Pleso)
Jezioro łatwo dostępne, położone w samym centrum infrastruktury hotelowej. Wokół stawu poprowadzona jest ścieżka spacerowa z wieloma ławkami. Jezioro jest również bogate w widoki - leży w otoczeniu Tatr Wysokich.

Tatliakove Pleso -> 1370m n.p.m. (szlak czerwony ze Zverovki - 1h 30min)
Szlak nad samo jezioro prowadzi drogą asfaltową umiarkowanie pod górę. Między drzewami możemy dostrzec otoczenie Doliny Rohackiej, a całość jest zdecydowanie widokowa. Jeziorko jest malutkie, a obok stoi Tatliakova Chata, czyli Bufet Rohacki, gdzie możemy odpocząć. Spacer do polecenia każdemu.

Nosal -> 1206m n.p.m. (szlak zielony z Kuźnic lub Murowanicy)
Do szlaku zielonego z Murowanicy dochodzimy szeroką ścieżką przez las. Ścieżka od początku pnie się intensywnie pod górę. Trzeba uważać na wyślizganą skałę. Wszelkie niedogodności są rekompensowane przez widoki. Co kawałek pojawia się punkt, z którego możemy podziwiać Kuźnice, Tatry Zachodnie oraz Zakopane. Szlak z Kuźnic jest niewidokowy, gdyż prowadzi cały czas lasem, jednakże jest mniej wymagający kondycyjnie. Nosal przez swoją łatwą dostępność jest mocno oblegany w sezonie, nie mniej jednak warto go odwiedzić o każdej porze roku by podziwiać rozległą panoramę Tatr.


Wielki Kopieniec -> 1328m n.p.m. (szlak żółty+zielony z Nosala lub zielony z Toporowej Cyrhli - 1h 20min)
Szlak żółty z Nosala prowadzi po równym terenie aż do Polany Olczyskiej. Tam zmieniamy znali na zielone i idziemy lasem dość ostro pod górę. Widoki dopiero pojawiają się na szczycie, który osiągamy po 10 minutach od Polany Kopieniec. Szlak z Toporowej Cyrhli jest umiarkowany kondycyjnie, a szczyt zdobywamy od drugiej strony góry. Wielki Kopieniec oferuje nam panoramę na Tatry Zachodnie oraz otoczenie Doliny Gąsienicowej, a po przeciwnej stronie na Zakopane.

Gęsia Szyja -> 1490m n.p.m. (szlak zielony z Rusinowej Polany - 50min)
Szlak prowadzi umiarkowanie pod górę drewnianym duktem. Jest krótki i bardzo widokowy. Przy małym wysiłku możemy podziwiać panoramę Tatr Wysokich oraz Bielskich. Sam wierzchołek jest skalisty i niewielki. Z Gęsiej Szyi można zejść tą samą trasą lub wybrać okrężną drogę przez Waksmundzką Rówień.

Sarnia Skała -> 1377m n.p.m. (szlak czarny z Kalatówek - 1h 35min lub czarny z Polany Strążyskiej - 55min)
Szlak czarny zarówno z polany jak i z Kalatówek prowadzi zakosami przez las, przy czym trasa z Kalatówek jest dłuższa. W obu przypadkach dochodzimy do Czerwonej Przełęczy, skąd po kamiennych stopniach podchodzimy na Sarną Skałę. Po 10 minutach stajemy na szczycie, skąd roztacza się wyśmienity widok na północne ściany Giewontu. Po drugiej stronie mamy podgląd na Zakopane.

Świstówka Roztocka -> 1763m n.p.m. (szlak niebieski z D5SP do MOka lub odwrotnie - 1h 45min)
Szlak niebieski przez Świstówkę Roztocką jest jednym z dwóch wariantów łączących Dolinę Pięciu Stawów Polskich i Dolinę Rybiego Potoku. W zimie jest zamykany ze względu na zagrożenie lawinowe. Według mnie opcja D5SP-->Morskie Oko jest przyjemniejszym wariantem (mniej podejść). Szlak rozpoczyna się przy Przednim Stawie obok schroniska, po którego okrążeniu wchodzimy w głazowisko. Szczęśliwcy mogą natrafić na mieszkające tam świstaki. Potem zakosami wśród kosówki podchodzimy na Świstową Czubę, a z każdym krokiem odsłania się lepszy widok na stawy polskie. Po ok. 40 minutach osiągamy najwyższy punkt, skąd podziwiamy panoramę doliny. W dalszej części szlak znacznie odbija w lewo i rozpoczynamy zejście. Po 20min wyłaniają się Tatry Bielskie, a potem już całe otoczenie Morskiego Oka. Szlak pozbawiony trudności, trochę dłuży się przy zejściu, natomiast bardzo atrakcyjny widokowo.

Dolina Pięciu Stawów Polskich -> 1670m n.p.m. (szlak czerwony+zielony z Palenicy Białczańskiej, potem do wyboru od Rzeżuch szlak czarny do schroniska lub zielony koło Wodospadu Siklawa - 2h 45min)
Nie bez powodu uznawana za najpiękniejszą dolinę w całych Tatrach. Szlak rozpoczyna się popularną asfaltówką. Odbijamy w prawo przy Wodogrzmotach Mickiewicza i podążamy lasem przez Dolinę Roztoki. Szlak mało wymagający kondycyjnie, dopiero od Rzeżuch czeka nas bardziej ostre podejście. Do wyboru mamy szlak czarny, który prowadzi zakosami wprost do schroniska lub okrężny zielony koło największego tatrzańskiego wodospadu - Siklawy. Polecam zdecydowanie drugą opcję i odpoczynek przy szumie spadającej wody. Dodatkowo możemy przedłużyć spacer wzdłuż Wielkiego Stawu szlakiem niebieskim.

Przysłop Miętusi -> 1189m n.p.m. (szlak czerwony z Nędzówki - 1h 30min)
Szlak prowadzi początkowo przez las. Dopiero połowie drogi zaczynają się pojawiać pierwsze widoki. Sama Polana Miętusia w otoczeniu świerków jest idealnym miejscem do wypoczynku. Górują nad nią Czerwone Wierchy, Giewont i Kominiarski Wierch.Przysłop Miętusi -> 1189m n.p.m. (szlak czarny z Wyżniej Kiry Miętusiej <Ścieżka nad Reglami> - 50min)
Szlak czarny zwany również Ścieżką nad Reglami prowadzi Doliną Miętusią. Początkowo równy teren pod koniec obfituje w kondycyjne podejście przez polanę. Szlak jest jednak na tyle krótki, że nie zdążymy się zmęczyć. Na Przysłopie Miętusim znajdziemy ławki w otoczeniu Tatr Zachodnich. Miejsce idealne na każda porę roku.

Iwaniacka Przełęcz -> 1459m n.p.m (szlak żółty z Hali Ornak - 1h 15min)
Szlak na Iwaniacką Przełęcz biegnie w większości lasem i obfituje w umiarkowane podejścia. Po drodze towarzyszą nam widoki na Tatry Zachodnie. Przełęcz to niewielka polanka w otoczeniu świerków, która oferuje jedynie widok na Ornak oraz Kominiarski Wierch. Tak czy inaczej miejsce jest urokliwe.

Hala Stoły -> 1412m n.p.m. (szlak zielony+niebieski z Kir - 1h 55min)
Szlak zielony rozpoczyna się w Kościelisku i przez 30 minut prowadzi wzdłuż doliny. Na rozstaju koło Lodowego Źródła obieramy znaki niebieskie i idziemy szeroką drogą przez las. Z biegiem czasu ścieżka się zwęża i wchodzi w zakosy. Stopniowo teren się odsłania i możemy podziwiać pierwsze widoki, jednak dopiero na końcu trasy widoczna jest cała okazała panorama Tatr Zachodnich od Zawiesistej Turni aż po Tomanowy Wierch. Na polanie znajdziemy miejsce do odpoczynku i zabytkowe szałasy.

Jaskinie Doliny Kościelskiej (zwiedzanie Jaskini Mroźnej, Wąwozu Kraków, Smoczej Jamy, Jaskini Mylnej i Raptawickiej - 5h 30min)
Wędrówkę zaczynamy w Kirach przy wylocie Doliny Kościeliskiej. Idziemy szeroką drogą do rozstaju z czarnym szlakiem prowadzącym do Jaskini Mroźnej. Trzeba pamiętać, że jaskinia jest otwarta dopiero od 9:00, więc jeśli jesteśmy wcześniej można zostawić ją na drogę powrotną. Na jej przejście przeznaczona jest godzina, wstęp jest płatny, a jaskinia oświetlona. Kolejnym punktem na trasie jest Wąwóz Kraków i Smocza Jama. Sam wąwóz jest klimatyczny, a na jego końcu znajduje się drabinka, którą dostaniemy się do jaskini. Smocza Jama jest dość krótka, ołańcuchowana, a do jej przejścia przydatna będzie latarka/czołówka. Wracamy na główny deptak, po czym skręcamy w prawo i udajemy się po łańcuchach w kierunku Jaskini Mylnej. Po drodze można zahaczyć o Jaskinie Raptawicką, której zwiedzanie nie zajmuje dużo czasu. Wracamy po drabince i łańcuchach na szlak, i wchodzimy do Jaskini Mylnej. Tam na początek wita nas Okno Pawlikowskiego i widoczek na Tatry. Dalej niezbędna będzie latarka. Jaskinia jest dość wąska i niska więc momentami trzeba się nagimnastykować. Zdecydowanie nie polecam w trakcie deszczu i wilgoci ponieważ zalega w niej sporo wody i błota, a przy czołganiu efekty na ubraniach pojawiają się błyskawicznie. Po wyjściu z jaskini wracamy do Kir lub możemy kontynuować wędrówkę na Hale Ornak.

Hala Kondratowa -> 1333m n.p.m. (szlak niebieski z Kuźnic przez Kalatówki - 1h 20min)
Szlak do Kalatówek prowadzi szeroką, brukowaną drogą. Od polany idziemy wąską ścieżką przez las z niewielkimi podejściami. Rozległa Hala Kondratowa oferuje nam piękny widok na Goryczkowe Czuby i Czerwone Wierchy. Znajduje się tam niewielkie, aczkolwiek bardzo klimatyczne schronisko.

Hala Gąsienicowa -> 1500m n.p.m. (szlak niebieski przez Boczań lub żółty Doliną Jaworzynki- 1h 55min)
Jedna z liczniej odwiedzanych dolin w Tatrach Polskich. Znana z rozleglej hali pełnej bacówek, z przepiękną panoramą na Kościelec, Świnicę i Orlą Perć. Na miejsce prowadzą dwa równoległe szlaki. Wariant żółty początkowo wiedzie przez polanę, a później dość ostro zakosami przez las. Szlak niebieski to wędrówka przez Boczań praktycznie cały czas piętrem reglowym. Dopiero gdy wchodzimy na Skupniów Upłaz pojawiają się widoki. Obie drogi łączą się na Przełęczy między Kopami i dalej już niebieskim szlakiem podążamy po równym terenie aż do schroniska Murowaniec.

Hala Gąsienicowa -> 1500m n.p.m. (szlak czarny z Brzezin - 2h)
Szlak czarny rozpoczyna się na parkingu Brzeziny i wiedzie Doliną Suchej Wody. Nie uraczymy na nim widoków, gdyż prowadzi cały czas lasem. Ścieżka jest szeroka, wygodna i niewymagająca kondycyjnie. Ta monotonna droga doprowadza nas do schroniska Murowaniec, skąd na Halę Gąsienicową pozostaje nam mniej jak 10 minut marszu.

Czarny Staw Gąsienicowy -> 1624m n.p.m. (szlak niebieski z Murowańca - 30min)
Szlak prowadzi ścieżką po kamieniach praktycznie po równym terenie, niewymagacy. W zimie jest szczególnie niebezpieczny (schodzące lawiny z Małego Kościelca). Przy stawie mają swój początek szlaki na Kościelec, Zawrat oraz Orlą Perć. Piękny zarówno zimą jak i latem.

Zielony Staw Gąsienicowy -> 1672m n.p.m. (szlak żółty+czarny z Murowańca - 50min)
Największy ze stawów w Zielonej Dolinie Gąsienicowej, swoją nazwę zawdzięcza unikalnemu kolorowi wody. Prowadzi do niego wygodna ścieżka ze schroniska Murowaniec. Po tej stronie doliny zaznamy ciszy i spokoju, a wędrówką nie zdążymy się zmęczyć.

Czarny Staw pod Rysami -> 1583m n.p.m (szlak czerwony znad Morskiego Oka - 50min)
Na początek mamy do wyboru obejście Morskiego Oka z prawej lub lewej strony. Wąska ścieżka po kamieniach prowadzi nas do rozstaju, skąd zaczyna się ostre i  wymagające podejście nad Czarny Staw. Jezioro jest dobrą alternatywą dla zatłoczonego MOka, a zarazem świetnym punktem widokowym na Rysy, Mięguszowieckie Szczyty i Kazalnice.

Schronisko pod Szarotką -> 1290m n.p.m. (szlak żółty lub zielony z Tatrzańskiej Kotliny -1h 30min)
Do jedynego schroniska w Tatrach Bielskich prowadzą dwa alternatywne szlaki. Wariant żółty wiedzie szeroką ścieżką głównie odsłoniętym terenem. Wędrujemy delikatnie pod górę Doliną Siedmiu Źródeł aż do Chaty Plesnivec, podziwiając przy tym Tatry Bielskie. Szlak zielony wiedzie lasem, momentami odsłaniając widok na Tatry Wysokie. Schronisko poza sezonem zwykło być zamknięte, ponieważ nie jest często odwiedzane. W tym miejscu na pewno zaznamy ciszy i spokoju, oraz poczujemy prawdziwy górski klimat.

Rainerova Chata-> 1301m n.p.m. (szlak żółty+zielony z Tatrzańskiej Kotliny - 1h 50min)
Do najmniejszego schroniska w Tatrach Słowackich prowadzi szlak żółty wzdłuż Doliny Zimnej Wody. Po drodze usytuowane są piękne wodospady, a droga nie jest wymagająca i prowadzi odkrytym terenem. Rainerova Chata nie oferuje obecnie noclegów. Wewnątrz znajduje się bufet i muzeum tatrzańskich nosiczy.

Chata Zamkowskiego -> 1475m n.p.m. (szlak żółty+zielony z Tatrzańskiej Kotliny - 2h 30min)
Do schroniska wpierw podążamy Doliną Zimnej Wody aż do Rainerowej Chaty. Zmieniamy szlak na zielony, który prowadzi widokowym duktem. Idąc zakosami wśród kosówki szybko nabieramy wysokości. Samo schronisko, schowane w lesie jest zdecydowanie zbyt komercyjne.

Hrebienok (Siodełko) -> 1285m n.p.m. (szlak zielony ze Starego Smokowca - 1h)
Szlak zaczyna się w centrum Starego Smokowca. Prowadzi wygodną ścieżką przez łąki wzdłuż trakcji kolei terenowej. Alternatywnie możemy dostać się na Siodełko drogą asfaltową (rowerową) lub właśnie wyjechać kolejką. Na miejscu znajdziemy hotel z restauracją, a panorama rozciąga się na całą Słowację.

Wielicki Staw / Śląski Dom -> 1670m n.p.m. (szlak żółty ze Starego Smokowca - 2h 25min)
Szlak żółty rozpoczyna się w centrum Smokowca i przez pierwszy kwadrans prowadzi drogą jezdną wśród apartamentowców. Ścieżka sukcesywnie się zwęża i trawersuje przez modrzewiowy las z widokiem na Słowację, Tatry Niżne i inne pasma górskie. Szlak prowadzi umiarkowanie pod górę, wprowadza nas w piętro kosówki, którym docieramy nad Wielicki Staw i położony nad nim Hotel Górski - Śląski Dom. Miejsce oferuje ładną panoramę i jest początkiem wypraw na najwyższy szczyt Tatr - Gerlach.

Zielony Staw Kieżmarski -> 1545m n.p.m. (szlak żółty z Białej Wody Kieżmarskiej - 2h 55min) 
Żółty szlak rozpoczyna swój bieg na parkingu w Białej Wodzie. Prowadzi szeroką ścieżką, która również jest drogą rowerową. Idziemy cały czas wzdłuż Potoku Kieżmarskiego, a trasa jest widokowa i niewymagająca. Nad stawem usytuowane jest schronisko, a piękne otoczenie Zielonego Plesa sprawia, że turyści chętnie tu wracają. 

Wielkie Białe Pleso-> 1615m n.p.m. (szlak żółty+niebieski z Białej Wody Kieżmarskiej - 2h 50min)
Szlak niebieski do Białego Stawu jest spokojniejszą alternatywą dla żółtego prowadzącego do Zielonego Stawu. Początkowa szeroka droga przez las z czasem zamienia się w wąską ścieżkę pośród kosówki. Prowadzi umiarkowanie pod górę, bez większych trudności. Przy stawie znajduje się największy węzeł szlaków łączący Tatry Wysokie i Bielskie.

Przełęcz pod Kopą -> 1749m n.p.m. (szlak czerwony znad Wielkiego Białego Stawu - 30min)
Szlak wiedzie wąską ścieżką w otoczeniu kosówki, Podejście jest krótkie i niewymagające kondycyjnie. Przełęcz pod Kopą jest oficjalną granicą pomiędzy Tatrami Wysokimi a Bielskimi, więc panorama jest bogata.


Przełęcz pod Kopą -> 1749m n.p.m. (szlak niebieski z Javoriny - 3h)
Szlak rozpoczyna się szeroką drogą, którą docieramy do Polany pod Muraniem. W dalszej części wędrówka również nie jest wymagająca, wręcz nie czuć że idzie się w górę. Stopniowo szlak się zwężatrawersując zbocza Hawrania i Płaczliwej Skały. Przełęczy pod Kopą możemy podziwiać Tatry Bielskie, jak i Wysokie. Polecam również podejście na Przednią Przełęcz, która jest położona zaledwie 5 minut drogi stąd.

Chata pod Soliskiem -> 1840m n.p.m. (szlak niebieski ze Štrbské Pleso 1h 40min)
Szlak do Chaty pod Soliskiem prowadzi początkowo ostro przez las, by stopniowo wieść odkrytym terenem wzdłuż stoku narciarskiego. W dalszym etapie wchodzimy w piętro kosówki, ale ścieżka jest wciąż wymagająca kondycyjnie, jednak krótka. Nie uświadczymy na niej spektakularnych widoków, dlatego alternatywną opcją jest wyjechanie do celu kolejką. Chata pod Soliskiem jest drewnianym schroniskiem, w której pobliżu położona jest również restauracja. Wycieczkę możemy kontynuować na szczyt Predne Solisko.

Grześ -> 1653m n.p.m. (szlak żółty z Polany Chochołowskiej - 1h 35min)
Szlak rozpoczyna się przy schronisku na Polanie Chochołowskiej. Początkowo prowadzi przez las dość szeroką ścieżką. Pnie się intensywnie pod górę, po czym zamienia się w trawers. Od połowy drogi podążamy odkrytym terenem wśród kosówki i niewielkimi zakosami docieramy na szczyt. Na Grzesiu możemy podziwiać rozległą panoramę Tatr Wysokich i Zachodnich oraz innych pasm górskich. Usytuowany jest tam charakterystyczny krzyż postawiony na pamiątkę konspiracyjnych spotkań.

Przełęcz Zabrat -> 1656m n.p.m. (szlak ze Zverovki żółty przez Dolinę Łataną lub czerwony+zielony przez Dolinę Rohacką - 2h 15min)
Większość trasy w obu przypadkach prowadzi drogą asfaltową wśród lasu, z tym wyjątkiem iż szlak czerwony jest bardziej widokowy. Ostatnie 45 minut to wędrówka zakosami, dzięki czemu szybko zdobywamy wysokość. Sama przełęcz oferuje nam rozległą panoramę na Tatry Zachodnie i sporo miejsca do odpoczynku. Całość trasy jest niewymagająca i godna polecenia każdemu.

Rakoń -> 1879m n.p.m.(szlak żółty Przełęczy Zabrat - 30min)
Słowacki szlak z Przełęczy Zabrat jest najszybszą możliwością zdobycia szczytu Rakoń. Trasa przebiega szeroką, a przede wszystkim widokową ścieżką wśród kosówki. Miarowo zdobywamy wysokość bez większego wysiłku. Szczyt oferuje panoramę po obu stronach granicy zarówno na Tatry Wysokie, jak i Zachodnie.

Kasprowy Wierch -> 1987m n.p.m. (szlak żółty z Kuźnic przez Halę Gąsienicową - 3h 5min)
Szlak prowadzi przez popularną Dolinę Gąsienicową. Pierwsze czeka nas umiarkowane podejście na Przełęcz między Kopami (do wyboru szlak żółty lub niebieski). Potem niemalże po równym terenie szlak niebieski kolejno prowadzi przez Halę Gąsienicową i Zieloną Dolinę Gąsienicową. Tam zmieniamy znaki na żółte i zaczynamy krótkie podejście na Kasprowy Wierch. Trasa bardzo atrakcyjna widokowo na całej długości.

Kasprowy Wierch -> 1987m n.p.m. (szlak zielony z Kuźnic - 3h)
Szlak prowadzi lasem przez Dolinę Bystrej aż do Myślenickich Turni (połowa trasy kolei linowej). Dopiero sporo powyżej pojawiają się pierwsze widoki i wędrówka odbywa się po odkrytym terenie pośród kosówki. Wariant zdecydowanie najczęściej wybierany przez turystów, wyprowadza nas wprost na szczyt, z którego możemy podziwiać zarówno Tatry Wysokie, jak i Zachodnie.

Beskid -> 2012m n.p.m. (szlak czerwony z Kasprowego Wierchu - 20min)
Beskid jest najłatwiej dostępnym dwutysięcznikiem w Tatrach. Leżący nieopodal Kasprowego Wierchu, oferuje panoramę na Tatry Wysokie (na czele ze Świnicą) oraz Tatry Zachodnie. Szlak prowadzi praktycznie po równym terenie, nie jest wymagający technicznie.
* szlaki zostały sklasyfikowane pod względem trudności techniczno-kondycyjnych w okresie wiosenno-jesiennym
** źródłem podania czasów przejścia jest mapa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz