Terchová – co warto zobaczyć w mieścinie u stóp Małej Fatry


Wybierając się w Małą Fatrę stawia się przede wszystkim na góry. Jednak zawsze może się trafić dzień niepewnej pogody lub wolne popołudnie, które nie wystarczy na górską wędrówkę. Na ten czas doskonale sprawdzą się nizinne miejsca warte zobaczenia w Terchovej lub okolicach, bo zapewne jak wybieracie się w Małą Fatrę, to właśnie do Terchovej traficie.

Pomnik Juraja Janosika
Juraj Janosik urodził się 25 stycznia 1688 roku w Terchovej. Postać ta jest powszechnie znana jako zbójnik, jednak na Słowacji z czasem uznano go za bohatera narodowego. Najpierw zaciągnął się do wojska, by w późniejszych latach zdezerterować i wstąpić do bandy zbójników karpackich. Tam grabił zamożne osoby, kupców, plebanów oraz posłańców i finalnie został skazany na śmierć przez powieszenie na haku za lewe żebro. W drugiej połowie XVIII w. stał się bohaterem narodowym i mylnie snuto legendy, że Janosik zabierał bogatym, a rozdawał biednym. Nie bacząc, czy Janosik był dobry, czy zły, doczekał się w 1988 roku ogromnego pomnika, wznoszącego dumnie nad Terchovą. Monument ze stali nierdzewnej znajduje się w ścisłym centrum obok supermarketu, a ze wzgórza na którym jest usytuowany można podziwiać całą miejscowość i okolice.


Pomnik Juraja Janosika
Widok ze wzgórza na Terchovą
Od zaplecza
Kościół św. Cyryla i Metodego
Kościół położony jest również w centrum Terchovej, przy drodze głównej. Zbudowany został w latach 1942–1949. W oknach kościoła znajdują się wytrawione na matowo sceny z życia Cyryla i Metodego, natomiast wewnątrz można podziwiać wyrzeźbioną w drewnie całoroczną szopkę bożonarodzeniową. Betlejka to dzieło lokalnych artystów z 1976 roku - jest ruchoma i pięknie oświetlona. 


Kościół wznoszący się na Terchovą
Szopka – źródło terchova.eu
Vrch Oravcove
Wzgórze Orawcowe zaintrygowało mnie zaraz po przyjeździe do Terchovej. Nie wiedziałam, co to właściwie za miejsce, ale moją uwagę zwróciły flagi powiewające w środku lasu, a wszystko to z okazji Narodowego Święta Słowaków. Na niewielkie wzniesienie, które jest miejscową drogą krzyżową, dostaniemy się żółtym szlakiem z centrum Terchovej. Szeroka szosa prowadzi umiarkowanie w górę i nie nastarczy żadnych trudności, a w zamian zaoferuje widok na miasteczko i pobliskie polany. Na szczycie znajduje się kilka ławek, gdzie w spokoju można pokontemplować, po czym udać się w drogę powrotną. Całość nie zajmie więcej jak godzinę. Idealne na popołudniowy spacer. 


Droga krzyżowa
Na wierzchołku
W drugą stronę
Wieża widokowa na wzgórzu Oblaz
Kolejny ciekawy punkt wznoszący się nad Terchovą i przykuwający wzrok to wieża widokowa. Została wybudowana w 2015 roku i ma wysokość 30 metrów. Obiekt usytuowany jest na wzgórzu Oblaz, na które prowadzi szlak turystyczny, startujący w centrum miejscowości. 
Dodatkowo od niedawna tuż obok wieży widokowej postawione zostało terchowskie serce, które przyciąga amatorów instagramowych zdjęć 😉 Droga choć krótka to potrafi zmęczyć, ale w nagrodę czeka widok na Małą Fatrę oraz okolicę. Spacer w górę zajmuje około kwadransa, więc na całość również wystarczy godzinka. 

Wieża widokowa
Terchová i Mała Fatra
Zbliżenie na kościół i miejscowość
Terchovske srdce
Vrátna - symbolický cintorín
Symboliczny Cmentarz we Vratnej jest jedynym tego typu miejscem w paśmie Małej Fatry. Dotrzemy do niego czerwonym szlakiem z dolnej stacji kolei Vrátna, a spacer zajmie około 15 minut w jedną stronę. Cmentarz powstał w 1998 roku, dzięki inicjatywie Horskiej služby, a położony jest w ustronnym miejscu w lesie i nie odwiedza go wielu turystów. Na tabliczkach oraz drewnianych słupkach znajdują się nazwiska ofiar gór, natomiast w niewielkiej kapliczce widnieje napis „martwym ku pamięci, żywym ku przestrodze”.


Cmentarz jest niewielki
Drewniane słupy z nazwiskami
Kapliczka i tablica
Bardzo Was zachęcam do tych krótkich spacerów, będących niejako uzupełnieniem górskich wędrówek. Dzięki temu możecie lepiej poznać okolicę i spojrzeć na góry z nieco innej perspektywy. Eksplorowanie nizin też jest fajne 😊

A.P.

07-08.07.2017Brak komentarzy:

Prześlij komentarz