TATRY - SZLAKI TRUDNE

TATRY - SZLAKI TRUDNE

Siwy Wierch przez Rzędowe Skały -> 1805m n.p.m. (szlak czerwony z rozstaju Biała Skała - 3h)
Szlak czerwony przez Rzędowe Skały jest trudniejszą opcją, chociaż raczej na pograniczu szlaku trudnego a średnio-zaawansowanego. Połowa szlaku jest łatwym podejściem, może nieco wymagającym kondycyjnie. Drugi etap to wędrówka skalistym terenem, narażonym na większe ekspozycje i skalne kominki. Sporo odcinków jest ubezpieczonych łańcuchami, ale są też takie, kiedy podciągamy się na własnych rękach. Przeciętnemu wędrowcowi nie powinien sprawić problemów, jednak na pewno nie dla każdego.

Krywań -> 2494m n.p.m. (szlak czerwony+niebieski znad jeziora Štrbské Pleso - 4h 45min)
Szlakiem czerwonym startujemy przy Szczyrbskim Jeziorze, skąd podziwiamy odległy szczyt Krywania. Szeroką drogą wchodzimy na teren TANAP i po około godzinie dochodzimy do pierwszego rozstaju. Zmieniamy znaki na niebieskie, skręcając w prawo na wąską ścieżkę przez las. Stopniowo nabieramy wysokości i wchodzimy w piętro kosówki. Wyłaniają się pierwsze widoki, a teren zmienia się w skalny. Skręcamy mocno w prawo, a szlak doprowadza nas do Krywańskiego Żlebu. Odtąd ścieżka prowadzi po głazowisku, ale teren nie jest mocno eksponowany. Pierwsze zdobywamy Mały Krywań, skąd można podziwiać panoramę po drugiej stronie grani. Przed szczytem jest kilka trudniejszych momentów, gdzie niezbędne jest użycie rąk, ale poza tym szlak nie jest trudny technicznie. Krywań uznawany za Narodową Górę Słowaków oferuje przepiękny widok zarówno na Tatry Wysokie jak i Zachodnie. Na wierzchołku usytuowany jest charakterystyczny drewniany krzyż.

Rysy -> 2499m n.p.m. (szlak czerwony z Morskiego Oka - 4h 20min)
Szlak ma swój początek przy Morskim Oku. Trzeba obejść jezioro po prawej lub lewej stronie, a następnie rozpoczyna się podejście nad Czarny Staw pod Rysami. Stąd doskonale widać szczyt Rysów i wiodący na nie szlak. Dalej idziemy po kamieniach lewą stroną stawu i powoli rozpoczynamy podejście Długim Piargiem. Szlak na tym etapie jest wymagający kondycyjnie, podłoże jest sypkie, więc trzeba uważać. Za Bulą pod Rysami pojawiają się pierwsze łańcuchy i będą nieodłącznym elementem wędrówki aż na sam szczyt. Szlak prowadzi nas Grzędą wzdłuż charakterystycznej rysy. Teren jest trudny technicznie, stromy i eksponowany. Tuż przed wierzchołkiem trzeba jeszcze pokonać słynną przełączkę, a potem już szczyt stoi przed nami otworem. Przepiękna panorama z Rysów zachwyca w każdym calu. W Polsce wyżej się nie da.


Świnica -> 2301m n.p.m. (szlak czerwony z Kasprowego Wierchu - 2h)
Pierwszy etap szlaku od Kasprowego Wierchu do Przełęczy Świnickiej przebiega trawersem po kamiennej ścieżce. Od przełęczy teren jest znacznie trudniejszy, skalny, a ścieżka jest ubezpieczona łańcuchami. Idziemy eksponowanym terenem. Zdobywamy wyższy wierzchołek Świnicy (drugi niższy to wierzchołek taternicki) również podążając za łańcuchami. Ze szczytu możemy podziwiać panoramę Tatr Wysokich, jak i Zachodnich.

Kościelec -> 2155m n.p.m. (szlak czarny z Czarnego Stawu Gąsienicowego - 1h 30min)
Startując z Czarnego Stawu musimy najpierw zdobyć Mały Kościelec, a następnie Przełęcz Karb. Wędrówkę zaczynamy głazowiskiem, a później wąską ścieżką pniemy się w górę. Szlak jest wymagający kondycyjnie. Od przełęczy podążamy bezpośrednio na szczyt Kościelca. Po krótkim odcinku po równym terenie, zaczynamy piąć się po charakterystycznej ścianie. Wąska ścieżka prowadzi zakosami aż na sam szczyt. Po drodze czekają nas 2 cięższe momenty - skalne półki, po czym stajemy na szczycie. Trzeba pamietać, że idziemy eksponowanym terenem, który jest szczególnie niebezpieczny podczas deszczu lub przy mokrej skale. Kościelec kusi swoim piramidalnym kształtem i jest jedynym punktem, z którego widać wszystkie 21 stawów Gąsienicowych.

Jagnięcy Szczyt -> 2230m n.p.m.(szlak żółty z Zelenego Plesa - 2h 30min)
Szlak żółty na Jagnięcy Szczyt rozpoczyna się przy Zielonym Stawie Kieżmarskim. Pierwszy etap to wędrówka zakosami wśród kosodrzewiny - wymagająca kondycyjnie. Dalej teren jest kamienisty i pojawiają się pierwsze łańcuchy. Wąska ścieżka doprowadza nas do Kołowego Przechodu, a teren jest eksponowany. Odtąd wędrówka ma charakter wysokogórski - idziemy trudnym, skalnym terenem. Warto dodać, że na szlaku nietrudno o spotkanie kozicy. Sam wierzchołek oferuje nam panoramę na Tatry Wysokie i Bielskie. 

Mięguszowiecka Przełęcz pod Chłopkiem -> 2307m n.p.m. (szlak zielony z Czarnego Stawu pod Rysami - 2h 10min)
Jeden z najtrudniejszych szlaków w polskich Tatrach. Szlak rozpoczyna się przy Czarnym Stawie i początkowo prowadzi kamiennym duktem wśród kosodrzewiny. Następnie czeka nas przejście przez rumowisko skalne, jest stromo. Potem zdobywamy Kazalnicę bardzo eksponowanym terenem. Zielona droga jest praktycznie nieubezpieczona, zainstalowanych zostało tylko kilka klamer. Dalej ścieżka jest wąska i idziemy blisko przepaści. Szlak jest trudny, ale niezwykle widokowy. Warty polecenia jedynie dla doświadczonych wędrowców.


* szlaki zostały sklasyfikowane pod względem trudności techniczno-kondycyjnych w okresie wiosenno-jesiennym
** źródłem podania czasów przejścia jest mapa

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz