Muránska Planina - Sysľovisko & Telgárt

Słowacja jest praktycznie w 61% górską krainą, ale jakże pod tym kątem zróżnicowaną. Tuż za olbrzymim masywem Tatr Niżnych, schowany jest niewielki płaskowyż - Muránska planina. Ten region posiada stosunkowo wyrównaną powierzchnię, strome stoki i głęboko wcięte doliny potoków. Muránska planina ma gęstą siatkę szlaków turystycznych, jednak jedno miejsce przyciąga najwięcej miłośników natury – słynne Sysľovisko. Rozległa łąka położna niedaleko miejscowości Muráň, pełna jest przyjaznych susłów. Ogromna kolonia jest największą na terytorium Słowacji i choć te urocze stworzonka są zwykle nieśmiałe, to tutaj przyzwyczaiły się do ludzi i czasem jedzą prosto z ręki. Na polanie pasą się również leniwe osły, dla których warto zabrać marchewki. Susły najlepiej podziwiać w słoneczny dzień od kwietnia do października. W pobliżu Sysľoviska znajduje się niewielki parking przy drodze, skąd do celu trzeba pokonać zaledwie kilka metrów. Najlepiej przyjechać tu poza weekendem, wtedy można nacieszyć się ciszą i zwierzętami w otoczeniu przepięknego krajobrazu. Urokliwe miejsce.

Sysľovisko
Muránska Planina i osiołki
Suseł
Urocze zwierzątko
Piękny krajobraz
Odwiedzając Muránską Planinę, warto wybrać się również pod słynny słowacki most kolejowy - Chmarošský viadukt. Obiekt położony jest nieopodal miejscowości Telgárt i był pierwszym żelbetonowym mostem kolejowym na Czechosłowacji, składającym się z 9 łuków. Konstrukcja jest wysoka na 18 metrów, jej długość to 113 metrów, a została oddana do użytku w 1933 roku na trasie 173. Wiadukt jest popularnym celem słowackich turystów i fotografów, natomiast w Polsce mamy podobną konstrukcję w Wiśle Głębce.

Chmarošský viadukt
Konstrukcja z bliska robi wrażenie
Pamiątkowe
Płaskowyż Muránska Planina jest na pewno ciekawym kierunkiem na Słowacji. Choć na pierwszą wycieczkę wybrałam najbardziej popularne miejsca, to kiedyś chętnie wybiorę się w głąb terenu, by poznać mniej oczywiste zakątki. Mam wrażenie, że ten region nie należy do często odwiedzanych, co przyciąga mnie jeszcze bardziej.


A.P.
12.09.2022Brak komentarzy:

Prześlij komentarz