Wysoki Kamień i Zbójeckie Skały - niewymagające Góry Izerskie

Kiedy po raz kolejny pojawiam się na urlopie w Szklarskiej Porębie, obieram za cel Wysoki Kamień. Jest jednym z najpopularniejszych szczytów w Górach Izerskich i przy okazji niebywale widokowym, więc najwyższa pora by wybrać się tam na wycieczkę. Decyduję się na najkrótszą trasę, czyli wędrówkę szlakiem żółtym z Zakrętu Śmierci, a na dystansie 3 kilometrów będzie mnie czekać niecałe 300 metrów przewyższenia. Na słynnym zakręcie pojawiam się o godzinie 11:00, zajmując jedno z ostatnich miejsc parkingowych. Co poradzę na porę, jak właściwie dopiero teraz się rozpogodziło. Od razu startuję szlakiem żółtym, który w większości prowadzi lasem, pozbawiając wędrowca widoków. Nachylenie terenu jest praktycznie nieodczuwalne, więc spacer grzbietem należy do bardzo przyjemnych. Idę i delektuję się świeżym powietrzem. 

Szlak żółty
Nieco wyżej las iglasty
Po 40 minutach marszu docieram do skrzyżowania pod Wysokiem Kamieniem, skąd na szczyt pozostaje dosłownie kilka kroków. Na wierzchołek prowadzą schody i choć w 1897 roku powstało tu schronisko, to w 1963 roku je rozebrano. Dopiero w 1966 roku teren ponownie sprzedano i rozpoczęto budowę nowego schroniska oraz murowanej wieży widokowej. Na ten moment nie można tu przenocować, a bufet oferuje tylko napoje i przekąski. Najważniejszy jednak na Wysokim Kamieniu jest punkt widokowy obejmujący Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Choć miejsce jest licznie odwiedzane i ciężko tu o ciszę, to zdecydowanie warto poznać te rejony. Jest ładnie.

Wieża na Wysokim Kamieniu
Widok na Karkonosze i Szklarską Porębę
Schronisko
Niebawem ruszam w drogę powrotną po swoich śladach, jednak nie zakończę wędrówki na Zakręcie Śmierci, tylko udam się dalej szlakiem żółtym, przecinając Drogę Sudecką. Moim celem stają się Zbójeckie Skały, gdzie całkiem niedawno powstała platforma widokowa. Tym razem będę maszerować nieco w dół, a od celu dzieli mnie zaledwie 30 minut. Szlak również prowadzi przez las, a szeroka ścieżka jest bardzo wygodna. Tutaj ruch turystyczny jest praktycznie żaden i mogę wsłuchać się w odgłosy przyrody. Zbójeckie Skały były znane jako punkt widokowy już od dawna, ale nowy taras miał przyciągnąć tu więcej turystów. Drewniana platforma ma nowoczesny kształt, a Szrenicę, Śnieżne Kotły czy Zamek Chojnik pomoże Wam odnaleźć opisana panorama. 

Szlak żółty
Platforma widokowa
Widok na Karkonosze
Konstrukcja zespolona z lasem
Do samochodu wracam tą samą drogą i choć teraz mam nieco pod górę to po 30 minutach melduję się na zakręcie. Dzisiejsza trasa nie była ani wymagająca ani szczególnie zjawiskowa, ale Wysoki Kamień uważam za punkt obowiązkowy w Górach Izerskich, zwłaszcza że szczyt można wypatrzyć z grzbietu Karkonoszy. Pomimo kilku godzin spędzonych w górach czuję się wypoczęta i mam apetyt na odkrywanie kolejnych ciekawych miejsc w Sudetach.


A.P.
04.08.2021Brak komentarzy:

Prześlij komentarz