Jesienna wędrówka – Wielka Rycerzowa i Przełęcz Przegibek


Beskid Żywiecki zaczęłam odkrywać całkiem niedawno, a każde kolejne odwiedzone miejsce kradnie mi serducho. Wciąż ciepły listopad zachęca mnie do przemierzenia pętli z Rycerki przez Przełęcz Przegibek i Wielką Rycerzową, i czuję, że się nie zawiodę. 
Samochód zostawiamy na skraju lasu w punkcie Joneczkowe Rycerki, skąd startujemy zielonym szlakiem w kierunku Przełęczy Przegibek. Początkowo wąska ścieżka, a potem już szeroka droga prowadzi wschodnimi stokami Bendoszki Wielkiej. Podczas marszu podziwiamy pierwsze jesienne widoki, wędrówka jest kompletnie niewymagająca, a już po 40 minutach osiągamy nasz cel. Na Przełęczy Przegibek znajduje się schronisko PTTK, które oferuje nie tylko subtelną panoramę, ale także bufet oraz 38 miejsc noclegowych.

Schronisko na Przełęczy Przegibek
Widok na okolicę
Po krótkim odpoczynku podążamy dalej szlakiem czarnym, aż do pierwszej krzyżówki, gdzie skręcamy w lewo zgodnie z czerwonymi znakami. Przed nami 1,5-godzinna wędrówka na Wielką Rycerzową szlakiem granicznym, a droga przez długi czas prowadzi łagodnie przez las z niewielkimi wzniesieniami. Dopiero w końcowej fazie szlak zdecydowanie się wyostrza, a podejście na szczyt Wielkiej Rycerzowej kondycyjnie wręcz wykańcza. Po zapowiadanym czasie meldujemy się na wierzchołku, gdzie poza tabliczką szczytową nie ma nic ciekawego. Nie zniechęcając się, ruszamy w kierunku schroniska i tuż po wyjściu na dużą polanę, naszym oczom ukazują się ośnieżone Tatry. Widoczność dziś jest doskonała, a panorama zaskakująca.

Panorama Tatr ze zboczy Wielkiej Rycerzowej
Powoli schodzimy wzdłuż Hali Rycerzowej, a ze szlaku pięknie prezentuje się Babia Góra, Pilsko i inne wzniesienia Beskidu Żywieckiego. Piękna, złota polana robi wrażenie niesamowitej przestrzeni, a malutka bacówka w dole dodaje temu miejscu uroku. Budynek zachowuje klimatyczny górski wygląd, dysponuje 34-ma miejscami noclegowymi oraz oferuje pyszne potrawy. My natomiast zajmujemy miejsce na ławkach przed schroniskiem, by nacieszyć się pogodą i przepięknym otoczeniem.

Widok na Tatry z Hali Rycerzowej
Panorama Beskidu Żywieckiego z Babią Górą
Bacówka PTTK na Hali Rycerzowej
Następnie kontynuujemy wędrówkę szlakiem czarnym na Przełęcz Halną, by chwili odbić w prawo za czerwonymi znakami. Czeka nas krótkie podejście na Małą Rycerzową, skąd nieustannie możemy podziwiać jesienną panoramę. Niebawem odbijamy lekko w lewo i dość znacznie zaczynamy tracić wysokość. Po około kwadransie spotykamy w lesie kotka, który towarzyszy nam aż do Przełęczy Młada Hora, gdzie ucieka na swoje podwórko. Na osiedlu odbijamy na szlak niebieski, którym podążamy aż do Rycerki. Ostatni odcinek jest niewymagający, wręcz spacerowy i szybko upływa.

Widok z Przełęczy Halnej na bacówkę i otoczenie
Dzisiejsza pętla nie należała do najdłuższych, ale na pewno była jedną z atrakcyjniejszych widokowo. 13 kilometrów upłynęło bardzo przyjemnie, a szlaki są warte polecenia nawet początkującym turystom. Przede wszystkim jednak trasa jest rewelacyjna dla koneserów pięknych panoram, natomiast Hala Rycerzowa od razu przypadła mi do górskiego gustu. Z pewnością wrócę nie raz w to niesamowite miejsce.


A.N.
17.11.2013Brak komentarzy:

Prześlij komentarz