Szlak zaczyna się w Bielsku Białej - Olszówka Górna. Na początku idziemy na Dębowiec intensywnym, ale krótkim podejściem. Potem do wyboru mamy dwie opcje dostania się na Szyndzielnię. Czerwony szlak prowadzi szeroką, dosyć widokową, ale okrężną drogą, natomiast jeśli pójdziemy zgodnie z zielonymi znakami czeka nas krótsza wędrówka, ale wąską ścieżką przez las z ostrymi podejściami. Na szczyt można wyjechać również kolejką. Na jej górnej stacji wybudowana została wieża widokowa (płatna!), a nieco dalej pod szczytem usytuowane jest schronisko PTTK.
Klimczok -> 1117m n.p.m. (szlak niebieski ze Szczyrku - 1h 10min)
Pierwszy odcinek szlaku pokonujemy drogą asfaltową, aż do Sanktuarium na Górce. Następnie zdobywamy wysokość, idąc po betonowych płytach, a ostatni etap to ścieżka przez las do siodła pod Klimczokiem. Kierując się na lewo dojdziemy na szczyt, natomiast w prawo do schroniska. Szlak na całej swojej długości nie jest wymagający.
Błatnia -> 917m n.p.m. (szlak żółty z Jaworza - 2h 10min)
Przyjemny zalesiony szlak z Jaworza prowadzi umiarkowanie pod górę, aż na sam szczyt Błatniej. Ostatni etap pokonujemy po otwartym terenie, od Przełęczy pod Przykrą trochę bardziej ostro. Na szczycie znajduje się mocno oblegane schronisko i polana z widokiem na okoliczne pasma.
Kozia Góra -> 683m n.p.m. (szlak żółty lub zielony z Olszówki Dolnej - 1h)
Przyjemny spacer rozpoczynamy w Cygańskim Lesie w Bielsku. Oba szlaki prowadzą lasem aż na sam szczyt. Zielonymi znakami będziemy podążać wąską ścieżką wzdłuż dawnego toru saneczkowego. Żółta droga jest szersza i bardziej spacerowa. Na obu wariantach spotkamy miejsca z widokiem na Bielsko i Beskid Mały.
Stożek -> 979m n.p.m. (szlak zielony z Wisły Głębce - 2h)
Szlak niewymagający kondycyjnie, w pierwszym etapie prowadzi drogą asfaltową. Następnie idziemy po betonowych płytach, a ostatni odcinek pokonujemy pod górę lasem. Na Stożku znajduje się najstarsze schronisko w Beskidzie Śląskim, a panorama rozpościera się na stronę północną.
Soszów -> 886m n.p.m. (szlak niebieski lub czarny+czerwony z Wisły Jawornik - 1h 10min / 1h 30min)
Oba szlaki z Wisły Jawornik są stosunkowo krótkie i niewymagające kondycyjnie. Dopiero od schroniska na szczyt czeka nas jedno ostrzejsze podejście. Soszów jest zdecydowanie bardziej oblegany zimą ze względu na stok narciarski nań usytuowany.
Cieślar - 920m n.p.m. (szlak czerwony ze Stożka lub Soszowa - 25min)
Przyjemny szlak grzbietowy wiedzie po równym terenie szeroka drogą. Podejście na szczyt Cieślar jest krótkie i umiarkowane. Na wierzchołku zaskoczy nas bogata panorama oraz tablica z opisanymi szczytami. Idealne miejsce do odpoczynku na trasie.
Równica -> 885m n.p.m. (szlak czerwony z Ustronia Polana - 1h 35min)
Najłatwiej dostępny szlak prowadzący na Równicę. Idziemy przez las, co jakiś czas przecinając drogę asfaltową. Warto odwiedzić przydrożną Kolibę pod Czarcim Kopytem i zobaczyć panujący tam klimat. Łagodne podejście następnie doprowadza nas pod schronisko. Na szczyt pozostaje 10min wędrówki umiarkowanie pod górę.
Stecówka (szlak czerwony z Przysłopu pod Baranią Górą - 1h 15min)
Szlak prowadzi szeroką ścieżką naprzemiennie góra-dół. Idziemy odsłoniętym grzbietem wśród bujnej roślinności, a na końcówce czeka nas odcinek drogą asfaltową. Na Stecówce możemy zaspokoić oczy piękna panoramą, usytuowany jest tutaj zabytkowy kościółek (odbudowany po pożarze) oraz schronisko młodzieżowe.
Barania Góra -> 1220m n.p.m. (szlak niebieski lub czarny z Wisła Czarne - 2h 50min)
Do wyboru mamy dwa najłatwiejsze szlaki prowadzące na szczyt Baraniej Góry. Czarny prowadzi wzdłuż potoku Czarna Wisełka, natomiast niebieski wzdłuż Białej Wisełki, które po połączeniu dają początek rzece Wiśle. Obie drogi dość łagodnie trawersują zbocza Baraniej Góry aż na sam szczyt, gdzie czeka na nas rozległa panorama oraz wieża widokowa.
Malinowska Skała -> 1152m n.p.m. (szlak żółty z Lipowej - 2h 20min)
Szlak żółty przez znaczną część prowadzi Doliną Zimnika - drogą asfaltową wzdłuż potoku. Potem czeka nas krótkie, ostrzejsze podejście. Ostatni etap wiedzie lasem aż na sam szczyt. Znajdziemy tam formacje skalne, miejsce do odpoczynku i ciekawe widoki na Beskidy.
Trójstyk PL-SK-CZ (szlak żółty
Jeden z 6 trójstyków na terenie naszego kraju. Trójstyk Beskidzki to połączenie państw: Polski, Słowacji i Czech. Dokładny punkt znajduje się w korycie rzeki pod mostem granicznym. Szlak prowadzi po równym terenie, w większej części drogą, miejscami tylko lasem. Warto odwiedzić to ciekawe miejsce.
Ochodzita -> 895m n.p.m. (ścieżka z Koniakowa - 10min)
Na Ochodzitą nie prowadzi żaden szlak turystyczny, ale możemy dotrzeć tam wygodną ścieżką z Koniakowa (spod Karczmy "Ochodzita"). Trasa jest krótka i niewymagająca, a na szczycie czeka nas panorama 360° - jedna z najlepszych w całych Beskidach Zachodnich. Dodatkowo znajdziemy tam miejsce do odpoczynku, kapliczkę, stację przekaźnikową oraz tablicę z opisanymi szczytami.
Matyska -> 609m n.p.m. (szlak niebieski z miejscowości Radziechowy - 20min)
Krótki szlak prowadzący drogą asfaltową, a pod koniec żwirową. Na całej długości rozstawione są kolejne stacje drogi krzyżowej. Na szczycie Matyski znajduje się krzyż i ławki do odpoczynku, z których możemy podziwiać wszechobecne góry.
Czantoria -> 995m n.p.m. (szlak czerwony lub niebieski z Ustronia 2h 15min / 2h 40min)
Dwa równoległe szlaki prowadzące na szczyt od przeciwnych stron. Droga czerwona prowadzi wzdłuż kolejki krzesełkowej. Ścieżka jest stosunkowo ostra, ale krótka i co najważniejsze widokowa. Od górnej stacji kolejki kierujemy się lasem na szczyt. Szlak niebieski prowadzi z Ustronia przez las i wychodzi przy Chacie Čantoryje. Stamtąd grzbietem wśród świerków docieramy na Wielką Czantorię. Osobiście polecam opcje "czerwoną".
Skrzyczne -> 1257m n.p.m. (szlak niebieski lub zielony ze Szczyrku - 2h 15min)
Dwie alternatywne opcje dotarcia na szczyt ze Szczyrku. Szlak niebieski do połowy stromo biegnie wzdłuż kolejki krzesełkowej. Następnie trawersujemy widokowym zboczem aż na szczyt. Szlak zielony jest mniej widokowy i prowadzi przez las. Oba doprowadzają nas do wieży, z której przy odrobinie szczęścia zobaczymy Tatry. Następnie do zdobycia pozostaje szczyt i odpoczynek w schronisku.
* źródłem podania czasów przejścia jest mapa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz