Babka po studencku - Percią Akademików

Zapowiada się piękny czerwcowy dzień, mnie jednak niepokoją delikatne chmury nad Bielskiem. Niby jest ładnie, ale jakoś mam złe przeczucia. Bartek jednak mnie przekonuje i ruszamy do Zawoi.
Tym razem nie kierujemy się do Krowiarek, lecz do Czatoży. Planowo chcemy jeszcze zahaczyć na powrocie o Mędralową. Szukamy miejsca do pozostawienia samochodu i ruszamy niebieskim  szlakiem. Chcemy nim dojść do zielonego, którym dotrzemy aż na Markowe Szczawiny. Tutaj jest upalnie, ale na szczęście idziemy tylko chwilę przez polanę, a dalej już lasem. Jak się okazuje później gubimy szlak i znajdujemy skrót do zielonej drogi, tym samym omijając budkę z poborem opłat. Jakoś nam tak niechcący wyszło ;)
Droga prowadzi wciąż przez las i idzie się przyjemnie, ale według mnie kondycyjnie nie należy do najłatwiejszych.Nie mniej jednak po 1h 10min docieramy do schroniska. Jest zupełnie pusto. Przez zdobyciem szczytu posilamy się i ubieramy, ponieważ tutaj jest już chłodniej.Dzisiaj na Babią będziemy podchodzić Percią Akademików, w związku z czym udajemy się w lewo niebieskim szlakiem, by dalej kontynuować podejście żółtym. Wejście na Perć kojarzy mi się z brama do krainy czarów.Ścieżka jest wąska i wiedze stopniowo między paprociami. Dopiero po ok. 20 minutach teren się odsłania i oczom ukazuje się Królowa Beskidów. Szlak pnie się cały czas w górę i pomimo że jest jednokierunkowy, z naprzeciwka podąża wędrowiec. Po chwili docieramy do pierwszych łańcuchów, przymocowanych raczej asekuracyjnie.
Szlak później zakręca, pojawia się krótki kominek, a dalej znów zbędne łańcuchy.Obiektywnie, droga jest bez żadnych trudności technicznych, jeśli tylko nie ma się leku wysokości. Przed nami wyłaniają się tym razem klamry, z którymi osobiście nie miałam jak dotąd kontaktu. Raz, dwa, trzy, cztery i koniec żelastwa.Teraz przed nami ostatnie podejście po głazach. Szczyt jest w zasięgu ręki, ale odczuwamy dość mocne podmuchy wiatru. Z czasem robi się chłodno, a wiatr na szczycie jest lodowaty. Chowamy się za kamienny mur, ale i to nie pomaga. Szybko robimy zdjęcia, widoczność niestety również nie powala i zaczynamy zejście.Wędrówka grzbietem aż do Przełęczy Brona jest również mało przyjemna. Zimno przeszywa na wylot, pomimo że na dole było ponad 25st. Schodzimy czym prędzej do schroniska, rezygnując tym samym z dalszej wędrówki na Mędralową przez Małą Babią.Na Markowych o wiele cieplej, więc siadamy na zewnątrz. Wyciągam mapę i na szybko myślę nad powrotnym planem B. Skoro A nie wypalił rozsądną alternatywą będzie podążanie czerwonym do Fickowego Rozstaju i dalej żółtym w dół. Po odpoczynku zmierzamy na właściwa drogę do momentu aż dostrzegam, że szlak jest zamknięty z powodu powalonych drzew… No to plan C. Nie pozostało nam nic innego jak szlak czarny, a potem niebieski do Czatoży. Na szczęście tutaj już nie ma żadnych niespodzianek, a schodzi się przyjemnie. Droga łagodnie prowadzi przez las, dopiero po odbiciu w lewo na szlak niebieski zejście jest ostrzejsze. Suma summarum jesteśmy po niecałych 2h przy samochodzie.
Jednak moje przeczucie tym razem nie zawiodło i Babia nie dała się sobą nacieszyć. Tyle, że Perć zaliczona i godna polecenia :) Kolejna nowa trasa na „starą” górę została rozpoznana.

A.N.

28.06.2014Brak komentarzy:

Prześlij komentarz