Punkty widokowe w Szklarskiej Porębie - Złoty Widok, Zakręt Śmierci, Zbójeckie Skały, Krucze Skały i Dworzec PKP


Szklarska Poręba wciśnięta pomiędzy Karkonosze a Góry Izerskie oferuje kilka perełek widokowych zupełnie małym kosztem wysiłkowym. Krótkie wycieczki będą idealne zarówno na spacer, jak i wschód czy zachód słońca. Na pewno nie pożałujecie widoków, a Wasi znajomi z zazdrością będą podziwiać imponujące zdjęcia 😊
 

Złoty Widok

Złoty Widok to jeden z punktów na mapie Gór Izerskich, który nie dość, że łatwo dostępny, to jeszcze oferuje genialną panoramę Karkonoszy. W roku 2020 powstaje na nim nowoczesna platforma widokowa i choć w ciągu dnia trzeba się liczyć z tłumami, to wschód i zachód słońca wydaje się idealną porą na celebrację panoramy Karkonoszy z tego miejsca.
Na Złoty Widok można dostać się na kilka sposobów – pierwszy i najdłuższy szlak niebieski startuje przy Kościele Matki Boskiej Różańcowej i zajmie około 30 minut. Drugą opcją jest wycieczka z parkingu nieopodal wodospadu Szklarki, a szlak czarny + niebieski zaprowadzi na miejsce w około 20 minut. Na tej trasie czeka jednak marsz pod górę. Trzecim, najbardziej leniwym wariantem jest dojechanie samochodem do Wlastimilówki, skąd na taras widokowy dostaniecie się w 2 minuty, przyjemnym lasem po zupełnie równym terenie. 
Złoty Widok to kilkupoziomowa platforma widokowa na główny grzbiet Karkonoszy. Z łatwością rozpoznacie Szrenicę, Śnieżne Kotły, czy Śnieżkę, a nawet jeśli sprawi Wam to problem, to na miejscu jest opisana tablica z wyszczególnionymi wszystkimi szczytami. Taras jest naszpikowany miejscami do odpoczynku, a najfajniejsze są oczywiście drewniane leżaki przyjemnie wkomponowane w leśny krajobraz. Złoty Widok również ma swój głaz z charakterystyczną pieczątką, który jest znakiem rozpoznawczym atrakcji turystycznych wokół Szklarskiej Poręby.

Złoty widok
Leżak z widokiem na Karkonosze
Widok na Łabski Szczyt, Śnieżne Kotły, Wielki Szyszak i Śmielec
Na tarasie widokowym

Zakręt Śmierci

Chociaż sama nazwa miejsca napawa grozą, to Zakręt Śmierci jest bardzo przyjemnym miejscem na podziwianie widoków. Jego niepodważalną zaletą jest łatwy dostęp, ponieważ znajduje się na Drodze Sudeckiej pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradów-Zdrojem. Parking po obu stronach zakrętu pomieści sporo samochodów, a na platformę widokową pozostaje tylko 1 minuta pieszo. Miejsce w ciągu dnia jest mocne oblegane, jednak jadąc tu o poranku, na pewno nie będzie problemu z zaparkowaniem, a dodatkowo o tej porze dnia widok jest wybitny, bo słońce wstaje właśnie zza głównego grzbietu Karkonoszy. Widokówka znajduje się na wysokości 775m n.p.m. przy wychodni skalnej, a w 2020 roku została oporęczowana i dodane kilka ławek. Nazwa samego zakrętu o łuku prawie 180° pochodzi od licznych wypadków samochodowych, a jednym z najsłynniejszych było zdarzenie 1945r. kiedy radzieckie ciężarówki spadły w przepaść. 

Parking przy Zakręcie Śmierci
Punkt widokowy
Na miejscu również opisana panorama
Wschód słońca
Widok na Szrenicę i Śnieżne Kotły

Zbójeckie Skały

Zbójeckie Skały to kolejny punkt w okolicy Szklarskiej Poręby, posiadający panoramę na grzbiet Karkonoszy. Platforma widokowa powstała również w 2020 roku, chociaż nieco różni się wyglądem od poprzedniczek i do niej już trzeba trochę pomaszerować. W zasadzie do wyboru mamy dwa warianty i oba nie zajmą więcej niż 30 minut. Pierwszą opcją będzie spacer ze stacji PKP Szklarska Poręba Dolna szlakiem czarnym lub żółtym. Natomiast drugi wariant to wycieczka z Zakrętu Śmierci szlakiem żółtym, co przekłada się również na 1,5km marszu. Kompleks Zbójeckie Skały to grup skalna w Górach Izerskich z ciekawą historią i bogatą w drogocenne kruszce – piryt oraz rudę uranu. Drewniana platforma ma nowoczesny kształt, a Szrenicę, Śnieżne Kotły czy Zamek Chojnik pomoże Wam odnaleźć opisana panorama. 

Zbójeckie Skały – platforma
W druga stronę
Panorama

Krucze Skały

Kolejnym miejscem na mapie Szklarskiej Poręby są Krucze Skały, które można podziwiać zarówno z góry, jak i z dołu. Z centrum Szklarskiej Poręby trzeba udać się chodnikiem wzdłuż Szosy Czeskiej szlakiem czerwonym, który doprowadzi Was do ich podnóża. Obok znajduje się niewielki parking oraz głaz z charakterystyczną pieczątką. Cały urok Kruczych Skał jest jednak na ich szczycie, gdzie znajduje się kilka punktów widokowych. Najszybciej dostaniecie się tam od ul.Mickiewicza, czy też parkingu koło szlaku do Wodospadu Kamieńczyka. Na Krucze Skały nie prowadzi żaden znakowany szlak, więc trzeba zerknąć na mapę, po czym wybrać jedną z leśnych ścieżek. Na wysokości 718m n.p.m. zastaniecie sporych rozmiarów kompleks skalny z eksponowanymi platformami. Punkty widokowe są zabezpieczone lichymi metalowymi barierkami, więc trzeba zachować szczególną ostrożność i może właśnie dlatego miejsce nie jest mocno „rozreklamowane”. Kto wie, może niebawem i ten punkt przejdzie renowację…? Na mnie zrobiły mega pozytywne wrażenie.

Krucze Skały z dołu

Potok Kamienna
Krucze Skały – góra
Widok w dół
Jedna z platform
Nad przepaścią

Dworzec PKP Szklarska Poręba Górna

Jednym z najbardziej nieoczywistych punktów widokowych w Szklarskiej Porębie jest dworzec PKP. Górna stacja kolejowa obsługuje pasażerów od 1902 roku, a w 2021 powstał tam taras widokowy, który oferuje panoramę nie tylko na miasteczko, ale i Karkonosze. Dojście z centrum jest doskonale oznakowane, ponieważ idziemy na dworzec za drogowskazami, a dla leniwych jest również parking na kilka samochodów. Miejsce bardzo mi się spodobało i mam wrażenie, że nie jest gwarno oblegane.

Budynek dworca PKP
Taras z widokiem na Karkonosze
Platforma łączy się z ulicą Dworcową
Można usiąść i odpocząć

Znaliście te miejsca, czy dopiero macie w planach odwiedziny? Które wydaje się najciekawsze i godne uwagi? A może znacie inne ciekawe punkty?

A.P.
2 komentarze:

  1. Jest jeszcze drugi Złoty Widok w pobliskich Michałowicach

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, tam również byłam. Ale post o Szklarskiej, więc Michałowice pojawią się przy innej okazji

      Usuń