Jesienny Hrebienok + Tatrzańska Świątynia Lodowa


Słowacki Hrebienok, czyli po prostu Siodełko ma wysokość 1285m n.p.m. i oferuje widok nie tylko na najbliższe tatrzańskie kolosy, ale i Kotlinę Podtatrzańską, Słowacki Raj oraz Niżne Tatry. Na miejsce możemy dostać się na kilka sposobów. Najbardziej kusząca jest oczywiście kolejka terenowa, która w 7 minut wywiezie nas na Hrebienok, a przejażdżka górskim pociągiem, to nie lada atrakcja. Wariant ten jest jednak kosztowny – za przejazd góra-dół trzeba zapłacić 13€ od osoby dorosłej. Alternatywnie można wyjechać na Siodełko rowerem, bo na samą górę prowadzi asfaltowa cyklostrada. Gdybyście jednak nie mieli pod ręką dwóch kółek, to zawsze pozostają nam własne mięśnie i pokonanie tego odcinka pieszo. Spacer nie zajmie więcej niż godzinę, a trasa w obie strony wyniesie 5 kilometrów. Do wyboru jest szlak zielony lub marsz asfaltówką. 

Droga rowerowo-piesza
Z widokiem na Sławkowski Szczyt
Kolejka terenowa
Górna stacja
Na miejscu czeka przede wszystkim górska panorama, a dla strudzonych wędrowców bistro lub schronisko Bilikova Chata. Hrebienok jest również punktem wypadowym w wyższe partie Tatr i tak można obrać szlak na Sławkowski Szczyt, do Doliny Zimnej Wody, albo nawet do Chaty Teryho. Najważniejszy jest jednak fakt, że Siodełko pilnie strzeże 350-kilogramowy niedźwiedź Kuba, którego zadaniem jest zapewnić turystom bezpiecznie wakacje. Oczywiście jest mocno okupowany, bo każdy chce mieć z nim zdjęcie 😉

Niedźwiedź Kuba 🐻
Widok na masyw Łomnicy
Kotlina Podtatrzańska
Bistro i widok na Sławkowski
Na Siodełku znajduje się dodatkowo sezonowa atrakcja - Tatrzańska Świątynia Lodowa, mająca co roku inny motyw przewodni. W sezonie 2019/2020 tematem została paryska Katedra Notre-Dame, którą kilka miesięcy wcześniej dotknął ogromny pożar. Do wykonania budowli użyto 225 ton lodu, a do utrzymania temperatury wewnątrz namiotu służą specjalne agregaty. Zwiedzanie wystawy jest bezpłatne, jednak wewnątrz obowiązuje limit turystów. 


Katedra Notre-Dame
Maszkaron
April 2019 
Fasada z rozetą
Ze względu na popularność Hrebienoka polecam odwiedzenie go w godzinach wczesno porannych lub późno popołudniowych. Wtedy zdecydowanie bardziej docenicie uroki tego miejsca, a krótki tatrzański spacer będzie niebywałą przyjemnością. W sezonie za cel obierają go tłumy turystów i nie ma co się dziwić, kiedy kosztem małego wysiłku można znaleźć się w tak przyjemnym miejscu.


A.P.

23.11.2019Brak komentarzy:

Prześlij komentarz