Górskie przedwiośnie - Bendoszka i Przegibek


Przedwiośnie w górach to najmniej lubiana przeze mnie pora roku. Miękki śnieg konsystencji cukru, wiosna w powietrzu, a pod nogami wciąż resztki zimy, to nie jest coś, co przyciąga na szlak. W tym okresie staram się planować krótkie wycieczki, żeby nie zniechęcić organizmu, ale jednak troszkę się poruszać i powdychać odrobinę górskiego powietrza. Tak powstaje plan na spacer w Beskidzie Żywieckim.
Wycieczka na Bendoszkę i nieopodal leżące schronisko na Przełęczy Przegibek, wydaje się idealna i choć nie będzie w formie pętli, to czasem i na takie odstępstwa trzeba pójść. Startuję z punktu Joneczkowe Rycerki, gdzie tuż przy początku szlaku jest spora zatoczka do zaparkowania samochodu. Nie jedźcie jednak z nawigacją, bo ta poprowadzi równoległą drogą, oddalając Was od celu. Plan zakłada marsz wariantem zielonym, jednak pokrywa śnieżna szybko weryfikuje ten zamysł. I tak zamiast podążać szlakiem, idę szeroką drogą pożarową, na której nie ma śladu białego cukru.

Wiosenna droga pożarowa
Kierunek Bendoszka
Po niecałych dwóch kilometrach pożarówka łączy się ze szlakiem zielonym i teraz wędruję zgodnie z wyznaczoną trasą. Śnieg pod nogami jest miękki i zapadający, co zdecydowanie spowalnia marsz, na szczęście podejście nie jest zbyt wymagające. Im jestem wyżej, tym robi się bardziej biało, choć temperatura jest iście wiosenna. Świergot ptaków zapowiada nieuchronną zmianę pór roku, a biały puch zamieniający się w wodę powoli żegna zimę.

Podejście po miękkim śniegu
Tunel
Po niecałej godzinie marszu docieram pod schronisko na Przełęczy Przegibek, jednak bez zatrzymania idę dalej w kierunku Bendoszki. Tam zaprowadzą mnie znaki niebieskie, a podejście jest również niewymagające. Niecały kilometr pokonuję w 20 minut, po czym siadam na pomoście widokowym, by podziwiać panoramę ze szczytu. Wierzchołek i grzbiety Bendoszki Wielkiej pokrywa ogromna hala, dzięki czemu można obserwować grupę Wielkiej Raczy i Małą Fatrę. Na szczycie znajduje się także Jubileuszowy Krzyż Ziemi Żywieckiej postawiony we wrześniu 2000 roku. Ma wysokość 23,5 metra, a kamień węgielny pod budowę został poświęcony przez Jana Pawła II.

Schronisko na Przegibku widziane ze szlaku na Bendoszkę
Szlak niebieski
Krzyż na szczycie Bendoszki
Niebawem opuszczam Bendoszkę i ponownie szlakiem niebieskim udaję się na Przełęcz Przegibek. Tamtejsze schronisko znajduje się na skraju lasu świerkowego, a jego charakterystyczny zielony dach można dostrzec z odległych szlaków. Położone jest na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego oraz w pobliżu ścisłych rezerwatów przyrody - Śrubita i Dziobaki, a bogata sieć szlaków umożliwia każdemu bezproblemowe dotarcie w to miejsce. Przegibek doskonale sprawdzi się jako cel na jednodniowe wycieczki, choć w razie potrzeby schronisko posiada 38 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 4-, 6 -osobowych, a jadalnia i poddasze stwarzają możliwość spotkań w większych grupach.

Schronisko PTTK na Przełęczy Przegibek
Do samochodu wracam po śladach, czyli najpierw zielonym szlakiem, a potem drogą pożarową.
Wycieczka na Bendoszkę i Przegibek to niewymagająca, niespełna 8-kilometrowa trasa dla każdego. Wystarczy kilka godzin by zdobyć szczyt, zagrzać się w schronisku i nawdychać górskiego powietrza. W dodatku opisany wariant nie należy do licznie uczęszczanych, więc tym bardziej polecam, by zrelaksować się na łonie natury. 


A.P.
26.03.2022
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz