Marysina Polana – widokówka ukryta na Orawie

Marysina Polana jest jednym z tych miejsc, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia, a ściągnęła nas do niej zwykła ludzka ciekawość. Droga krajowa 962 pomiędzy Bobrovem a Jabłonką była przemierzana przez nas kilkadziesiąt razy i zawsze nurtowała nas jedna leśna droga, w którą skręcali lokalsi. Nadszedł ten dzień, że podążyliśmy za jednym z samochodów i tak trafiliśmy do wieży widokowej na Marysinej Polanie.
By dotrzeć na miejsce trzeba skręcić w prawo (jadąc od Lipnicy Wielkiej) w punkcie Winiarczykówka, który znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Szutrowa droga jest jednocześnie szlakiem żółtym i choć nie wiem, czy dojazd samochodem jest w pełni legalny, to tubylcy raz za razem przemierzają ten odcinek.

Już sama jazda samochodem jest niezwykle urokliwa, ponieważ prowadzi polanami przecinanymi kępami drzew – modrzewiów, sosen i jodeł. Trzeba jechać niesamowicie wolno ze względu na wyboje, a to dodatkowo zachęca do podziwiania krajobrazu. Po pokonaniu 1,5 kilometra znajdujemy się na miejscu, gdzie końcem 2019 roku została oddana do użytku 12-metrowa wieża widokowa. Drewniana konstrukcja pozwala na podziwianie nie tylko nieopodal leżącego masywu Babiej Góry, ale także całego pasma Tatr, Magury Orawskiej oraz Jeziora Orawskiego. Marysina Polana leży na pograniczu polsko-słowackim w paśmie Działy Orawskie, które obejmuje grupę łagodnych wzniesień o wysokości nieprzekraczającej 900m n.p.m. Z kolei Działy Orawskie są częścią Beskidu Żywieckiego, będące przedłużeniem południowego ramienia Babiej Góry. Mnie to miejsce w jakiś sposób niesamowicie ujęło i chętnie kiedyś pójdę na spacer tym szlakiem żółtym aż na najwyższy szczyt – Wajdów Groń.

Droga szutrowa
Marysina Polana
Szlakowskazy
Wieża widokowa
Tatry Bielskie i Wysokie
Tatry Zachodnie i Jezioro Orawskie
Magura Orawska
Babia Góra
Parking pod wieżą
Drzewo 💚
A.P.

02.08.2020Brak komentarzy:

Prześlij komentarz