Zimowy widok na Tatry - Gubałówka


Gubałówka to podłużne wzniesienie na Pogórzu Spisko-Gubałowskim o wysokości wahającej się od 1120-1129m n.p.m. U jej stóp leży Zakopane i dzięki tej lokalizacji właśnie z Gubałówki można podziwiać jedną z najlepszych tatrzańskich panoram.
Na szczyt można dostać się na kilka sposobów. Pierwszym oczywiście jest pokonanie około 300 metrów przewyższenia i udanie się czarnym szlakiem na 45-minutowy spacer, który zmęczy niejednego turystę. Drugą opcją jest skorzystanie z kolei linowo-terenowej, która mknie po szynach na szczyt od 1938 roku. Za przejazd góra-dół trzeba zapłacić 27zł, ale oszczędzamy 4 kilometry wędrówki. Można jednak pójść po najmniejszej linii oporu i wybrać trzecią możliwość. Trzeci wariant to wyjazd samochodem na Butorowy Wierch ulicą Salamandy i stamtąd spacer na Gubałówkę. Oba te szczyty dzieli niespełna 20 minut marszu po płaskim i widokowym terenie, więc bardzo polecam właśnie tę opcję. Na Gubałówce ludzi zawsze dużo, kramów jeszcze więcej, ale warto skupić się na punktach widokowych. Po stronie południowej pręży się panorama na Tatry od Bielskich po Zachodnie, natomiast na północy możemy obserwować Beskid Żywiecki, Gorce oraz Pieniny. Może cała ta głośna otoczka Gubałówki nieco odstrasza, ale dla widoków warto się czasem poświęcić 😉

Hawrań, Szalony Wierch, Jagnięcy, Kołowy i Kieżmarski Szczyt
Na pierwszym planie po prawej: Wielki Kopieniec

I plan: Zakopane, Nosal i Krokiew
II plan: Koszysta, Żółta Turnia, Granaty, Kozi Wierch, Kościelec, Świnica i Kasprowy Wierch

Świnica, Skrajna Turnia, Kasprowy Wierch i Giewont
Śpiący Rycerz - Giewont
Ciemniak, Twarda Kopa, Bystra, Starorobociański Wierch, Raczkowa Czuba i Kominiarski Wierch
Zamglone Zakopane i górujące nad nim Tatry

A.N.
14.12.20144 komentarze:

 1. Przy swojej wizycie na tym szczycie skorzystałem właśnie z tej samej trzeciej opcji. Zmęczyć się przy niej nie ma gdzie ;)

  Śnieg dodał uroku Tatrom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że z Gubałówki widoki takie mniamuśne, to i się oko na tłum i wszechobecne kramy przymknie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też prawda, ale następnym razem jednak odwiedzę o mniej okupowanej porze ;)

   Usuń