Vlkolínec - kolorowa wieś na Słowacji


Vlkolínec to kolorowa wieś położona na słowackim Liptowie, w paśmie Wielkiej Fatry. W 1993 r. została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ze względu na unikalny charakter i doskonale zachowaną architekturę. Osada położona jest na południowych zboczach Sidorova, tworząc grupę zabudowań typowych dla słowackiej architektury ludowej regionu Liptowa. Skansen jest do dziś częściowo zamieszkany, a oryginalna zabudowa ma niezmieniony układ architektoniczny. Drewniane chałupy z XIX wieku o ścianach pomazanych gliną, usytuowane są na wąskich działkach, a oprócz domów mieszkalnych we wsi znajdują się stajnie, stodoły, kościół, drewniana dzwonnica, zrębowa studnia i murowana szkoła z końca XIX w.
Do skansenu można dojechać samochodem z Rużomberoka. Przed wejściem znajduje się parking, natomiast wstęp jest płatny. Zwiedzanie odbywa się w formie spaceru – około 30 minut, natomiast jeśli zakupicie bilet z wystawami, to potrwa nieco dłużej.
Vlkolínec to unikalny punkt na mapie Słowacji, warto przenieść się kilkaset lat wstecz i zobaczyć, jak kiedyś wyglądało wiejskie życie. Dodatkowo skansen jest usytuowany pośród pięknych wzgórz Wielkiej Fatry, więc także dla walorów krajoznawczych warto się tu wybrać.

Parking i wejście do skansenu u stóp Wielkiej Fatry
Vlkolínec i Sidorovo
Spacer między domami
Kolorowe budynki
Sielski klimat
Zabytkowa zabudowa
Niektóre gospodarstwa są wciąż zamieszkałe - Privat
Kościół
Cmentarz

A.P.
11.09.20222 komentarze:

  1. Dodam, że opłaty za wstęp pobierane są tylko od strony parkingu. Idąc z innych - jak najbardziej legalnie - można wejść za darmo.

    OdpowiedzUsuń