W pogoni za marzeniami - Ďumbier i Chopok


Tatry Niżne obiły mi się kilka razy o uszy, ale głębiej zaintrygowały mnie na jednym z blogów, którego nazwy niestety nie pamiętam 😔 Najbardziej wpadł mi w oko Dumbier, więc kiedy na majówce zapowiada się piękna pogoda bez wahania decydujemy się na trio Dumbier - Chopok - Deresze. Pętlę rozpoczynamy po 6:00 w Demianowskiej Dolinie, gdzie na jednym z parkingów zostawiamy samochód. Poranek jest niesamowicie zimny, więc maszerujemy szybkim krokiem. Szlak zielony prowadzi przez tajemniczy, magiczny las, który opuszczamy po 30 minutach. Wtedy, na niewielkiej polance po raz pierwszy spoglądamy na Chopok, skąpany w porannych promieniach ońca. Ďumbieraki co nie widać.

Poranne rosy u stóp Chopoka
Obecnie znajdujemy się przy Chacie Lúčky, gdzie niespodziewanie znikają oznaczenia. Wpatruję się w mapę i ewidentnie szlak odbija w lewo, więc tam też się kierujemy, ale farby dalej nie widać. Niestety idąc na czuja, nie obieramy właściwego kierunku i dopiero po 15 minutach poszukiwań i kręcenia się w kółko, trafiamy na właściwy tor. Po krótkim odcinku wąskiej, leśnej ścieżki wychodzimy na szeroką drogę, wyglądającą na dojazdową, a po kwadransie docieramy do rozstaju Pod Krcahovom, skąd rozpościerają się pierwsze konkretniejsze widoki. Morale zostają podbudowane. 

Pod Krcahovom – szlak czerwony w kierunku Partyzanckich Bunkrów
Tatry Niżne o poranku: Demänovské Sedlo i Konské
Idąc wciąż szeroką drogą, wypatrujemy naszego głównego celu i zastanawiamy się, czy to któryś z obecnych tutaj. Oczywiście Ďumbiera jeszcze nie widać, a my poruszamy się teraz wykarczowaną ścieżką pełną suchych gałęzi. Po 20 minutach idziemy już lasem, a wędrówka przebiega po luźnych kamieniach. Spokojnie przemierzamy kolejne kilometry wśród świerków, wdychając ich intensywny zapach. Czas upływa nieubłaganie i tak oto po 50 minutach docieramy do rozstaju o intrygującej nazwie Široká Dolina Zaher, będącym końcem Szerokiej Doliny, a zarazem początkiem górskiego świata, jaki uwielbiamy.

Leśny odcinek
Široká Dolina Zaher z widokiem na Konské
Potok Demänovka
Jesteśmy obecnie na wysokości 1416m n.p.m., a czeka nas trekking na 2043m n.p.m., więc w zasadzie jesteśmy w połowie drogi wzwyż. Kontynuujemy wędrówkę, podążając za zielonymi znakami i wierząc tabliczkom na wierzchołek czeka nas jeszcze 1h 55minut. Obecnie ścieżka prowadzi kamiennym duktem, klucząc wśród kosówki i tym samym przypomina nam szlak w tatrzańskiej Dolinie Pięciu Stawów. Pod dostatkiem jest tu również głazów, więc uważnie wypatrujemy świstaków, ale te skrzętnie się poukrywały. Po 20 minutach szlak powoli wchodzi w zakosy, które doskonale było widać z dna doliny. Wędrujemy w otoczeniu zielonych zboczy i skalistych szczytów, a widoki z każdą minutą są coraz ładniejsze.

Szczyt Konské
Tam idziemy – Krúpova hoľa
Za nami
Szeroka Dolina
Krok za krokiem, metr za metrem nabieramy wysokości. Ścieżka prowadzi wspomnianymi zakosami, które są idealnym sposobem na niemęczącą wędrówkę. Gdzieniegdzie na szlaku zalegają topniejące płaty śniegu, przy których pokonywaniu zapadamy się po kolana 😉 Tak oto mija nam większość podejścia, nie wspominając o rozglądaniu się na wszystkie strony i podziwianiu nowego dla nas krajobrazu. Tatry Niżne zaskakują swoją odmiennością, będąc mieszaniną wszystkich dotąd nam znanych pasm górskich.

Tam za tą górą jest Chopok – wyłoniła się kolejka na szczyt
Demänovské Sedlo i Konské
Niespodziewanie po 45 minutach osiągamy Przełęcz pod Krupową Halą, skąd na halę pozostało zaledwie 15 minut, a stamtąd lecimy prosto na Ďumbier. Widoki wokół są zacne, a zwłaszcza nie sposób oderwać wzroku od grzbietu o złotej barwie niczym bieszczadzka połonina. Z każdym pokonanym kilometrem jeszcze bardziej przekonujemy się o różnorodności Tatr Niżnych.

Chopok i charakterystyczna Rotunda
Szlak na Demianowską Przełęcz, w tle Deresze
Liptowskie Jezioro oraz Góry Choczańskie w oddali
Połoniny w Tatrach Niżnych, czyli grzbiet Praszywej
Ostatnie podejście na Krupową Halę obfituje w lekki dreszczyk emocji, ponieważ dopiero tam wyłoni się Ďumbier, dla którego się tu wdrapaliśmy. Niezmiernie ciekawi mnie wygląd tej góry. Po 20 minutach wreszcie stajemy na 1922m n.p.m. i po raz pierwszy ukazuje się On – wielki, groźny i strzelisty, a jego północne ściany przyprawiają o mocniejsze bicie serca. Jak tam wleźć? A no wcale nie tak trudno 😉

Północne ściany Ďumbiera
Prašivá, Tanečnica, Krakova Hol’a i Zadny Vrch
Końske, Chopok i Deresze z Krupowej Hali
Na przełęczy robimy krótką przerwę na posiłek i przy okazji weryfikuję, że na szczyt pozostało niespełna 20 minut marszu. Toż to chwilunia w porównaniu do przebytych już 3h 45 minut. Niebo powoli zanosi się ciemnymi chmurami, więc bez zbytniego ociągania ruszamy w dalszą drogę. Północne ściany Ďumbiera nieco mnie onieśmielały, by nie powiedzieć przerażały, ale na szczęście południowa strona jest łagodniejsza i to właśnie tamtędy prowadzi szlak. Czerwona znakowana ścieżka trawersuje górę, prowadząc nas po kamiennym chodniku. Początkowo zastanawiamy się, gdzie konkretnie znajduje się wierzchołek Ďumbiera, aż do chwili kiedy spostrzegamy krzyż na szczycie. Dostajemy dodatkowego przyspieszenia, a jedyne co nas spowalnia to zmienna pogoda, raz zmuszająca do ubierania, by za chwilę przy niemiłosiernym upale zrzucać z siebie zbędne ciuchy.

Szlak na Dumbier
Ludarova Hol’a
W dole Trangoška
Po 25 minutach stawiamy swoje stopy na kopule szczytowej. Spoglądam na olbrzymi słowacki krzyż i dostrzegam, jaka jestem malutka wobec jego rozmiarów. Przechadzamy się po szczycie, podziwiając panoramę na okoliczne pasma, choć majowa widoczność pozostawia wiele do życzenia. Na koniec siadam na jednym z kamieni, patrzę i oddycham głęboko. Dla mnie czas zatrzymuje się w miejscu. Takim na 2043m n.p.m. Ďumbier to kawał pięknej góry 😍

Marzenie spełnione - Ďumbier!
Slovakia
Ludarova Hol’a
Niewielkie jezioro u stóp Praszywej
Dumbierskie Tatry
Himalajski akcent na szczycie
Velky Gaper
Kopuła szczytowa - 2043m n.p.m.
Po godzinie błogo spędzonej na szczycie najwyższy czas ruszać w dalszą drogę. Wszakże to nie koniec zdobywania na dziś. Nasza pętla od początku przewidywała jeszcze Chopok i Deresze, ale ponieważ mamy niewielkie opóźnienie, nie jesteśmy przekonani o realizacji planu w całości. Niemniej jednak na pewno idziemy na Chopok, a co będzie dalej zdecydujemy na miejscu. By nań dotrzeć musimy najpierw wrócić do Krupowej Przełęczy, by następnie kierować się szlakiem czerwonym na zachód. Od przełęczy wygodna ścieżka trawersuje zbocza, a marsz kamiennym duktem po równym terenie bardzo nam się podoba.

Trawers
Za nami - Ďumbier i malusi krzyż na szczycie
Dalsza perspektywa
Obecnie zmierzamy spokojnym krokiem na Demianowską Przełęcz, a na szlaku pojawia się coraz więcej ludzi. Oczywistym jest, że większość turystów wybiera graniówkę Chopok - Ďumbier, po wcześniejszym dostaniu się na Chopok kolejką, tak by uniknąć żmudnego podejścia od Doliny Demianowskiej. Po upływie 40 minut osiągamy przełęcz i kontynuujemy wędrówkę czerwonym szlakiem. Wciąż trawersujemy zbocza górskie, ścieżka prowadzi kamiennym duktem, a widokowo niezmiennie rewelacja.

Demianowska Przełęcz
Zygzak na Ďumbier
Konské i Chopok
Demianowska Przełęcz i Ďumbier
Nowe spojrzenie na przebyta drogę
Niebawem zaczyna delikatnie kropić, a z każdym krokiem deszcz pada mocniej. Do celu zostało nam już naprawdę niewiele, choć na końcówce nie jest łatwo, bo słabnę z każdą minutą. Oboje jesteśmy głodni i marzymy o dotarciu na szczyt. Mijamy wyciągi na południowych stokach Chopoka, a po kwadransie docieramy pod wierzchołek. Spoglądamy na szczyt oraz krętą ścieżkę nań prowadzącą i żwawym krokiem ciśniemy w górę. Idziemy tym szybciej, gdyż tuż nad nami wisi czarna, złowroga chmura, niezwiastująca nic dobrego. Po łącznie godzinie stajemy na szczycie Chopoka, zdobywając tym samym drugi dziś dwutysięcznik. Wykończeni, ale szczęśliwi podchodzimy do tabliczki szczytowej, by zapamiętać na długo ten dzień. I wtem zaczyna z nieba walić drobny grad…
 
Już niedaleko…
Na szczycie
Stacja kosmiczna na Chopoku
Rzut okiem na grzbiety, aż po najwyższy szczyt Tatr Niżnych
Na zachód Deresze
Na wierzchołku oczywiście nie zagrzaliśmy miejsca i czym prędzej spadamy w dół, wprost do Kamiennej Chaty, czyli schroniska tuż pod szczytem Chopoka. Wpadamy do środka głodni i niezwłocznie zamawiamy gorącą kapustnicę. Po spałaszowaniu zupy z prędkością światła, zastanawiamy się co dalej. Plan pierwotnej pętli odrzucamy na wstępie ze względu na przebytą ilość kilometrów. Na liczniku wybiło już 20km, a do tego pogoda jest niezbyt sprzyjająca. Wahamy się w zasadzie między trzema opcjami:
* pójść na Deresze, ale wrócić z powrotem na Chopok, po czym z buta w dół
* druga to Deresze + kolejka z Chopoka w dół
* albo odpuszczamy Deresze i schodzimy z Chopoka do samochodu pieszo
Wszystko oczywiście zależy od pogody, bo póki leje, to w grę wchodzi tylko kolejka – 3h łażenia w deszczu żadnemu z nas się nie uśmiecha. Spokojnie odpoczywamy w schronisku i czekamy, co też przyniesie nam los. I ot Ci właśnie ten los rozpędza chmury i ponownie wychodzi słońce. Zastanawiamy się jeszcze moment, po czym podejmujemy decyzję i opuszczamy budynek.

Kamienna Chata na 2000m n.p.m.
Chopok i Kamienna Chata
Dzisiaj nie pójdziemy już na Deresze. Oboje zgodnie stwierdzamy, że pora wracać do domu, pora schodzić w dół. Odnajdujemy niebieski szlak, który według mapy poprowadzi nas zakosami przez ponad godzinę. Rozpoczynamy zejście stokiem północnym, na którym zalega jeszcze gdzieniegdzie śnieg i w zasadzie na tych odcinkach schodzimy sporo szybciej, a to z prostego powodu: ślizg na śniegu amortyzuje kolana 😉 Szlak jest niezwykle widokowy, w zasadzie z każdej strony znajdziemy coś interesującego, a teraz nawet nieśmiało wyłaniają się Tatry. Jednym słowem jest w czym wybierać. 

Dereše, Poľana, Zákľuky i Bôr
Hipnotyzujące Tatry Niżne - od Ďumbiera grzbietem przez Konské, w dole Lukove Pliesko
Konský Grúň i Krakova hoľa
Zakosami pod kolejką
Tatry Zachodnie
Grzbiet Ostredoka, Demianowska Dolina i jezioro Liptowska Mara
Dzięki zacnym widokom droga mija zdecydowanie szybciej, ale pogoda jest niezmiernie upierdliwa. Ze schroniska ze względu na zimno wyszliśmy naubierani, by po chwili w promieniach słońca wrócić do wersji na krótki rękaw. Potem zaczyna znowu kropić - najpierw delikatnie, a z czasem coraz mocniej. Zastanawiamy się nad zarzuceniem kurtki, ale szybko ten pomysł odchodzi w zapomnienie, bo przestaje padać. I tak w kółko deszcz ma z nas ubaw, aż w końcu mamy ten deszcz gdzieś!
Po 45 minutach opuszczamy stok narciarski i kierujemy się na zachód wciąż niebieskim szlakiem. Szybko tracimy wysokość, wędrując nieustannie zakosami, a pogodowo bez zmian: jak ściągam kondon z plecaka to zaczyna padać, jak zakładam to przestaje… zaraz zwariuję, really! 😡 Po 35 minutach dochodzimy do rozstaju zwanego Pod Orlou Skalou i dowiadujemy się, że czeka nas jeszcze 1h 45min do samochodu. Morale podupadają…
Kolejny odcinek to wędrówka odkrytym terenem wśród wymarłego drzewostanu, po czym ponownie wchodzimy w las. Znowu zaczyna padać i to tak na dobre, więc jesteśmy zmuszeni ubrać kurtki, a w dodatku musimy przeprawić się przez potok. Tak, dokładnie przez potok i na domiar złego straszy nas diabelska tabliczka 😜


„Jak nie chcesz spaść do potoku, to uiść opłatę za przejście” – skarbonka stała poniżej
Groźny mostek
Deszcz po chwili nieco ustaje, a szlak zaczyna prowadzić ponownie nartostradą. Wciąż jest duszno, przez co zaparzamy się w kurtkach, szkoda tylko że gdy je ściągamy, znowu zaczyna lać, a mnie powoli puszczają nerwy! Niech ta droga się już skończy! W zasadzie dochodzimy do jakiś początków cywilizacji i szczerze marzymy o powrocie autobusem, ale ulica prowadzi okrężnie w prawo, a szlak jak na złość w lewo. Nie mając pewności, że jakikolwiek autobus złapiemy, podążamy dalej znakowaną drogą, wydobywając resztki sił. W końcu osiągamy Vrbické Pleso, skąd pozostała godzina marszu…

Vrbické Pleso i Chopok
Ostatni etap wędrówki czeka nas ścieżką przez las, a moje nogi idą od niechcenia. Jakby tego było mało po 20 minutach zaczyna padać deszcz i to dość intensywnie, lecz to nie koniec nieszczęść. Deszcz jedynie pogłębia mój pesymizm, ale kiedy tuż przed nami widzimy błysk i sekundę później rozlega się donośny grzmot, następuje atak paniki i szybka reakcja: RUN!!! Oczywiście wszystkie znaki na niebie wskazują, że nad nami właśnie szaleje burza, a my cali mokrzy mamy przed sobą jeszcze 40 minut marszu. Co robić?! Nagle po 5 minutach truchtu dostrzegamy małą wiatę i skrywamy się pod nią na czas donośnych grzmotów, tylko co dalej... Na postoju przepakowuję plecak i nasłuchuję. Po około 10 minutach zauważamy, że burza jakby się oddala, a pada również trochę mniej. Postanawiamy nie zwlekać i ruszamy żwawym krokiem. Oczywiście nogi bolą niemiłosiernie, ale staram się o nich nie myśleć. Teraz priorytetem jest uciec przed burzą. Za nami wciąż pobąkują grzmoty, a my odliczamy minuty do końca wędrówki. Kiedy zaczynamy słyszeć silniki samochodów wiemy, że jesteśmy blisko. Pętlę zamykamy na 30 kilometrze po 9,5h marszu, z kołatającym sercem.
Wracamy zimni i mokrzy na kwaterę, ścigając się jednocześnie z czasem, gdyż za 30 minut zamykają jedyny sklep w Demianowej. Tymczasem na miejscu zastajemy słońce, upał i ani jednego śladu po burzy. Szczęśliwi, ale wykończeni wbijamy na pokój. To był dzień pełen wrażeń. Dzień spełnionych marzeń, a zarazem obaw czy będzie okazja spełniać kolejne. Chyba nigdy się tak nie bałam w górach… Ale dziś dużo było również pozytywnych emocji i nie może ich przyćmić ta feralna końcówka. Dumbier jest tą górą, która przyciąga i mogę jedynie rzec do zobaczenia, bo że to nastąpi nie mam wątpliwości.

A.N.

27.05.20162 komentarze: