Szadź w Beskidach - Veľký Javorník


Velký Javorník to szczyt w Beskidzie Śląsko-Morawskim, najwyższy w zachodniej części pasma. Dzięki usytuowanej na wierzchołku wieży widokowej jest popularnym celem wędrówek wśród Czechów, a ja chętnie sprawdzę, czy miejsce jest faktycznie warte odwiedzenia. Stawiam na pętlę z miejscowości Veřovice, gdzie znajduje się spory, bezpłatny parking. Na szczyt czeka mnie niecałe 2 godziny marszu, co przekłada się na dystans 4,3 km. Zaczynamy!

Parking
Odcinek szlakiem żółtym to 2 kilometry marszu szeroką drogą pożarową, głównie asfaltową. Jest piekielnie zimno, a wędrówka z praktycznie nieodczuwalnym przewyższeniem nie sprzyja rozgrzaniu. Po około 30 minutach skręcam w lewo na szlak niebieski i odtąd idę intensywnie w górę wąską ścieżką między drzewami. Krajobraz spowity przez mgłę jest mroczy, a chłód przenika aż do szpiku kości.

Szlak żółty
Wariant niebieski
Z czasem las liściasty zastępuje mieszany, a w powietrzu unosi się zapach świerków. Im jestem wyżej, tym wyraźniej obserwuję szadź, która pochłonęła i unieruchomiła otaczającą mnie przyrodę. W górze przebłyskuje czasem kawałek błękitnego nieba, ale wokół wciąż dominuje szara sceneria. Ruch turystyczny na szlaku jest spory, co tylko potwierdza, że Velký Javorník jest częstym celem wycieczek. Ja tymczasem twardo stąpam po zmrożonej ziemi i pomimo chłodu napawam oczy surrealistycznym krajobrazem.

Szadź
Białe drzewa we mgle
Po 1h 20 minutach pośród mgły dostrzegam wieżę widokową. Niebo nade mną jest błękitne, ale wiatr na tyle silny, że pogoda jest bardzo dynamiczna. Drewniana konstrukcja powstała w 2013 roku i ma aż 26 metrów wysokości, co rozkłada się na 9 pięter. Na platformie widokowej niebywale wieje i jest przerażająco zimno, ale chmury dosłownie na moment się rozstępują, ukazując błękitne niebo oraz malutkie widmo brockenu. W pogodne dni z Wielkiego Jawornika można zobaczyć Łysą Górę, Radhošť, Ondřejník, a także Małą Fatrę, Tatry, czy Jesioniki. Nieco poniżej wieży widokowej i szczytu usytuowane jest schronisko, zbudowane w 1934 roku. W budynku znajduje się niewielki bufet z kilkoma ławami, a zakupić można tu tylko napoje i przekąski.

Konstrukcja we mgle
Jak w niebie + widmo brockenu
Widok na wieżę z drugiej strony
Schronisko
Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne do samochodu wracam tą samą trasą, ale chętnie w tej okolicy zrobię dłuższą wycieczkę. Velký Javorník to szczyt z niemałym potencjałem, a wieża wydaje się wyjątkowo fotogeniczna o każdej porze dnia i roku. Pomimo dzisiejszej dynamicznej aury wędrówkę uważam za bardzo udaną i cieszę się, że mogłam odkryć kolejne ciekawe miejsce na mapie Czech. Zaledwie 918m n.p.m., ale jakże zaskakujące. 


A.P.
04.03.2023Brak komentarzy:

Prześlij komentarz