TOP 10 - Moje wędrówki górskie

Rzecz będzie o tym, które z moich wędrówek zrobiły na mnie największe wrażenie. Nie sklasyfikowałam ich jednak ze względu na jedno i to samo kryterium - kolejność jest wyznaczona moimi osobistymi odczuciami, na które miały wpływ zarówno widoki, jak i pogoda lub warunki zmienne. To takie moje naj wędrówki, a wszystkie relacje z tych miejsc znajdziecie po kliknięciu w niebieską czcionkę 😃

10. Trzy Korony & SokolicaŚWIEŻY OPAD ŚNIEGU
Mroźny dzień przeplatający się z błękitnym niebem i rozgrzewającym słońcem, tworzy idealne warunki do wędrowania w Pieninach. Niejako odkrywamy znane nam zakątki na nowo, a kiedy dodamy znakomitą przejrzystość powietrza, to można by się zachwycać godzinami. Pieniny są unikalnym pasmem górskim, przyciągającym uwagę o każdej porze roku, jednak zima zasługuje na szczególne wyróżnienie.

9. Tarnica & Halicz & Rozsypaniec - KRAJOBRAZ LETNI
W pełni zasłużone 9 miejsce leci w Bieszczady, gdzie letnia wędrówka zamienia się w spacer pośród zielonych wzgórz, w towarzystwie szumu wiatru i słońca zmieniającego położenie wraz z porą dnia. Niech Was jednak nie zwiedzie ta sielanka, ponieważ zdobywamy najwyższe szczyty tego pasma, a trasa jest pełna kontrastów, emocji i uniesień.

8. Dumbier & ChopokODMIENNOŚĆ I NOWOŚĆ
Tatry Niżne są specyficznym słowackim pasmem górskim. Ich najwyższe wierzchołki sięgają 2000m, a surowy krajobraz miesza się z łagodnymi zboczami. Nie są zbyt popularne i oblegane, tak iż możemy odkrywać ich zakamarki w ciszy i spokoju. Pasmo zupełnie odmienne i mnie właśnie ta inność urzekła. 

7. Bieszczadzki WorekKONIEC ŚWIATA
W kategorii koniec świata moim faworytem jest Bieszczadzki Worek ze wszystkimi nieistniejącymi miejscowościami. Torfowiska w Tarnawie, lipa w Beniowej, rozlewisko w Bukowcu, czy wzgórze Wierszek w Siankach to tylko niektóre atrakcje, które oferuje ten zakątek. Nieodłącznym elementem krajobrazu jest sielanka, spokój i dzika przyroda. Idealne miejsce na wyciszenie duszy, które na długo pozostawia w niej ślad.

6. Babia GóraKRAJOBRAZ ZIMOWY
Góra kapryśna jak żadna inna – wietrzna, mglista i złowieszcza. Tym bardziej ciężko upolować jest dogodne zimowe warunki, przez które rozumiem nie tylko pogodę, ale i łatwość przejścia szlaku. W lutym trafiamy w okno pogodowe, które pozwala nam zdobyć Diablak – bez wiatru, w słońcu i przepięknym lodowym krajobrazie. Odczucia niesamowite.

5. Giewont & Kopa KondrackaINWERSJA
Te dwa popularne tatrzańskie szczyty, same w sobie oferują przepiękne widoki, jednak nasza wędrówka była wyjątkowa, gdyż nic nie zapowiadało widoczności jakiejkolwiek. Po przekroczeniu wysokości około 1600m n.p.m. wznosimy się ponad granicę chmur i możemy doświadczyć inwersji. Podczas gdy w Zakopanem nie widać kompletnie nic poza czubkiem własnego nosa, wysoko w górach słońce świeci prosto w oczy, a pod nami piętrzy się ocean chmur. Widoki zdecydowanie zapierają dech, a inwersja jest jednym z najpiękniejszych zjawisk górskich.

4. Wrota ChałubińskiegoCISZA I SPOKÓJ
Lato, środek sezonu. Szlak na Wrota Chałubińskiego cichy, spokojny, a Dolina za Mnichem ze Stawem Staszica urokliwa, aczkolwiek surowa. To miejsce gdzie można uciec od zgiełku nawet, gdy w Tatrach są tłumy. Pomimo, że przełęcz nie ma powalającej panoramy, mnie się podoba - zarówno widok na Słowację, jak i ten który towarzyszy nam cały czas na Polskę. Piękne i niedoceniane miejsce.

3. Tatry BielskieATRAKCYJNE PUNKTY NA TRASIE
Tatry Bielskie posiadają bardzo ubogą siatkę turystyczną, natomiast bogatą w piękne krajobrazy. Trasa przez to pasmo oferuje niezwykle widokowe zakątki i pomimo że nie można zdobyć tam żadnego szczytu, dostępne przełęcze zdołają zaspokoić najbardziej wybredne gusta. Łagodne zbocza, kozice skubiące trawę, bliskość Tatr Wysokich oraz ogromna otwarta przestrzeń to tylko niektóre cechy świadczące o atrakcyjności tego miejsca. Tu wręcz ocieramy się o przyrodę, tą w najczystszej postaci.

2. Koprowy WierchOKNO POGODOWE
Koprowy Wierch zdobywamy w idealnych warunkach - błękitne niebo, brak wiatru i pełne słońce wymieszane z rześkim powietrzem umilają wędrówkę. Okno pogodowe niezmiernie poprawia również walory krajoznawcze. Pierwsze promienie słońca w Dolinie Hińczowej, spokojna tafla jeziora i bliskość tatrzańskich kozic czy świstaków potęgują nasze doznania. Magia przeplatana z ciszą i widokowym szaleństwem.

1. PilskoWIDOCZNOŚĆ
Zwycięzcą rankingu, choć przy dużej konkurencji zostaje Pilsko i wiosenno-zimowe kwietniowe warunki. Pomijając mankament zimnego przeszywającego wiatru, który nie pozwolił nam zbyt długo zabawić na szczycie, to właśnie ten wiatr wpływa na idealną przejrzystość powietrza i widoki, o których można tylko pomarzyć. Błękitne niebo kontrastujące z białym puchem, pozwala podziwiać krajobraz w zupełnie nowej odsłonie. Zresztą nie tylko szczyt, ale i szlak słowacki obfituje w bogate panoramy. Wszystko razem cud-miód-malina!

KONIEC 😌

6 komentarzy:

 1. Pilsko <3 Nie wiem, czy umiałabym zrobić takie zestawienie. W końcu każdy wypad cechuje jakaś doza zajebistości. Chociaż w sumie, najwyżej wszystko walnę pod numer 1. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku lista była dłuuuga, ale powolutku się udało wybrać 10 :) Pierwotnie myślałam, że wygra coś z Tatr, ale Pilsko jest bezkonkurencyjne!

   Usuń
 2. Cała 10 super, ale jakbym miała wybrać tylko jeden Twój wypad, to najbardziej podoba mi się nr 5 :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Lista idealna! Z Pilskiem na czele -super! Zazdroszczę tych cudownych wędrówek! Tak trzymaj, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń